Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie badające saturację, czyli w uproszczeniu ilość tlenu we krwi. Zazwyczaj czujnik pulsoksymetru zakłada się na palec u dłoni chorego. Pulsoksymetr również jest zasilany sieciowo i bateryjnie (są również urządzenia działające wyłącznie na baterie). Pomiar ma jednak pewne ograniczenia.

Epidemia COVID-19 w Polsce spowodowała, że wyposażenie apteczek wielu Polaków wzbogaciło się o pulsoksymetry, niewielkie przenośne urządzenia badające wysycenie krwi tlenem. Dzięki zakładanemu na palec czujnikowi, możemy wstępnie ocenić stan pacjenta. Pulsoksymetr bada dwa parametry:

  • tętno/puls
  • wysycenie krwi tlenem.

– Te dwa parametry mówią o tym, jak pracuje serce i ile tlenu jest w organizmie – tłumaczy Janusz Szatkowski, kierownik Serwisu Urządzeń Medycznych w Bydgoszczy.

Sam pomiar pacjent wykona bez trudu samodzielnie. Jest prosty, bezbolesny i nieinwazyjny.

Pulsoksymetr zakłada się na palec i poprzez diodę podczerwieni następuje pomiar wspomnianych parametrów. U zdrowego człowieka utlenowanie krwi jest mniej więcej na poziomie 95-99%. Niższy wynik powinien zaniepokoić.

Pomiar saturacji pulsoksymetrem: zasady

Aby badanie było miarodajne, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad:

  • urządzenie zakładamy na palec wskazujący
  • jeśli na palcu mamy opatrunek – przed pomiarem należy go zdjąć
  • palec powinien być osuszony
  • palec nie może być wychłodzony
  • wynik badania mogą zaburzyć tipsy, zbyt długie paznokcie, lakier do paznokci.

– Rzeczywiście, ten pomiar jest obwarowany pewnymi warunkami, które muszą być spełnione. A mianowicie: samo urządzenie musi być dobrej jakości, a po drugie pomiar musi być zrobiony w odpowiednich warunkach. A więc pacjent nie powinien być po dużym wysiłku, raczej w stanie spoczynku. Palec na który zakładamy urządzenie, powinien być ciepły, a nie wychłodzony. Spadek temperatury i wychłodzone palce powodują nieprawidłowy pomiar – tłumaczy kierownik Serwisu Urządzeń Medycznych Janusz Szatkowski, wskazując, że wynik badania może zaburzyć również lakier do paznokci.

Jakość urządzenia i zachowanie odpowiednich warunków jego użycia determinują prawidłowość pomiaru, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi. Jeśli wyniki pomiaru są niepokojące, należy zgłosić się do lekarza.

Przechowywanie, kalibracja, przegląd pulsoksymetru

Jeśli przechowujemy pulsoksymetr w normalnych warunkach, w temperaturze pokojowej. A także nie wystawiamy na słońce, nie ma konieczności zachowywania jakiejś specjalnej procedury. Warto jednak co jakiś czas trzeba przemywać diody alkoholem, ponieważ pomiar może zakłócić naskórek, brud, tłuszcz, które się na urządzeniu gromadzą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.