Jak podało, powołując się na informacje z Noventis, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego siponimod – lek na wtórnie postępujące stwardnienie rozsiane – zatwierdzono w Europie!

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła lek siponimod do leczenia dorosłych z aktywną (tzn. odznaczającą się rzutami bądź aktywnymi zmianami zapalnymi widocznymi na obrazach MRI) wtórnie postępującą postacią SM (secondary progressive MS, SPMS). Do tej pory skuteczne leczenie osób z SPMS nie było możliwe.

Badania kliniczne wykazały, że siponimod istotnie spowalnia postęp choroby (hamuje progresję niepełnosprawności a także poprawia funkcjonowanie poznawcze). Preparat ma formę doustną.

Zatwierdzenie przez KE siponimodu to krok naprzód

Zatwierdzenie siponimodu przez Komisję Europejską to ogromny krok naprzód. Bowiem około 80% osób z rzutowo-remisyjną postacią SM w przeciągu kilkunastu lat przejdzie w postać wtórnie postępującą. Zatwierdzenie siponimodu  z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia zarówno samych pacjentów, jak i ich opiekunów.

W 2019 siponimod został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków ( U.S. Food and Drug Administration, FDA) w leczeniu rzutowo-remisyjnej postaci SM (RRMS). W tym klinicznie izolowanego syndromu (clinically isolated syndrome, CIS) a także aktywnego wtórnie postępującego SM (SPMS).

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

Źródło:
  1. Informacje firmy Novartis
  2. Strona Internetowa PTSR: https://www.ptsr.org.pl/lek_na_wtornie_postepujace_stwardnienie_rozsiane_zatwierdzony_w_europie.html

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.