Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja SM – walcz o siebie oraz firma Merck serdecznie zapraszają na cykl bezpłatnych webinarów dla kobiet z SM planujących macierzyństwo, oczekujących dziecka lub będących mamami. Do udziału w nich zachęcamy również przyszłych ojców.

Podczas spotkań specjaliści z dziedziny neurologii, psychologii, ginekologii oraz położnictwa omówią szereg istotnych aspektów związanych z planowaniem ciąży i macierzyństwa u kobiet z SM. Nasi eksperci odpowiedzą również na wcześniej przesłane pytania.

Pierwszy webinar odbędzie się w dniu 18 listopada 2020 roku, w godzinach 18:00 – 19:35.

W webinarze udział wezmą:

  • dr n. med. Dorota Koziarska, neurolog
  • dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog

Jeśli chcesz zadać pytanie ekspertom, prześlij je do dnia 13 listopada br. na adres: mamazsm@ptsr.org.pl zaznaczając, do którego eksperta kierujesz pytanie.

Drugi webinar odbędzie się w dniu 25 listopada 2020 roku, w godzinach 18:00 – 19:35.

W webinarze udział wezmą:

  • lek. med. Paweł Bartnik, ginekolog
  • mgr Jolanta Muszyńska, położna
  • Karolina Górna, mama z SM

Jeśli chcesz zadać pytanie ekspertom, prześlij je do dnia 20 listopada br. na adres: mamazsm@ptsr.org.pl zaznaczając, do którego eksperta kierujesz pytanie.

Webinary poprowadzą:

Dominika Czarnota-Szałkowska – Sekretarz Generalna, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

Malina Wieczorek, Prezes Fundacji SM – walcz o siebie

Harmonogramy webinarów

18 listopada 2020

  • 18:00 – 18:05: Przywitanie uczestników
  • 18:05 – 18:35: Wykład: Planowanie leczenia u kobiet z SM w ciąży – dr n. med. Dorota Koziarska
  • 18:35 – 18:50: Sesja pytań i odpowiedzi – dr n. med. Dorota Koziarska i Dominika Czarnota-Szałkowska (PTSR)
  • 18:50 – 19:20: Wykład: Planowanie rodziny a SM w aspekcie psychologicznym – dr n. med. Mariola Kosowicz
  • 19:20 – 19:35: Sesja pytań i odpowiedzi – dr n. med. Mariola Kosowicz i Dominika Czarnota-Szałkowska (PTSR)
  • 19:35: Zakończenie webinaru

25 listopada 2020

  • 18:00 – 18:05: Przywitanie uczestników
  • 18:05 – 18:35: Wykład: Prowadzenie ciąży u kobiet z SM z perspektywy ginekologa – lek. med. Paweł Bartnik
  • 18:35 – 18:50: Sesja pytań i odpowiedzi – lek. med. Paweł Bartnik i Malina Wieczorek (Fundacja SM – walcz o siebie)
  • 18:50 – 19:05: Wykład: Prowadzenie ciąży u kobiet z SM z perspektywy położnej – mgr Jolanta Muszyńska
  • 19:05 – 19:20: Sesja pytań i odpowiedzi – mgr Jolanta Muszyńska i Malina Wieczorek (Fundacja SM – walcz o siebie)
  • 19:20 – 19:35: Ciąża a SM – doświadczenia pacjentki – Karolina Górna i Malina Wieczorek (Fundacja SM – walcz o siebie)
  • 19:35: Zakończenie webinaru.

Czytaj także: Stwardnienie rozsiane (SM) –  jak przygotować się do ciąży

Poznaj wykładowców – webinar 18 listopada 2020

Dr n. med. Dorota Koziarska, specjalista neurolog: Na co dzień pracuje w Katedrze i Klinice Neurologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do Jej codziennych zadań należy opieka nad pacjentami z rozpoznaniem stwardnienia rozsianego, w tym także farmakoterapia w ramach programu lekowego NFZ, jak również opieka ambulatoryjna.
W aktualnej działalności naukowej zajmuje się tematyką związaną z pozaruchowymi objawami w przebiegu stwardnienia rozsianego. Jest autorem a także współautorem ponad 20 artykułów naukowych. Prowadzi również zajęcia dydaktyczne.

Dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny, psychoonkolog, psychoterapeuta, a także kierownik Poradni Psychoonkologii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. W pracy klinicznej specjalizuje się w terapii z osobami chorymi przewlekle m in. na raka, SM, Hemofilie, HIV, a także cukrzycę. Ponadto prowadzi autorskie warsztaty; spotkania edukacyjne dla osób chorych a także ich rodzin. Autorka wielu prac: artykułów naukowych, popularnonaukowych, rozdziałów, poradników, z zakresu psychoonkologii, problemów w chorobach przewlekłych jak również komunikacji w zawodach medycznych.  W prywatnej praktyce terapeutycznej specjalizuje się w terapii par, rodzin, osób w kryzysie życiowym  a także kieruje Ośrodkiem Psychoterapeutycznym „Droga do zmian”.

Poznaj wykładowców – webinar 25 listopada 2020

Lek. med. Paweł Bartnik, ginekolog: Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Asystent w II Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej działalności łączy pracę kliniczną i naukową. Na co dzień (a i często – co noc 🙂 ) pracuje na bloku porodowym Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Zajmuje się także opieką nad pacjentkami z różnorodnymi powikłaniami ciąży, w tym również pacjentkami chorymi na SM. Autor kilkudziesięciu publikacji z położnictwa i perinatologii w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.

Mgr Jolanta Muszyńska, położna: Absolwentka położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i ukończoną specjalizacją w pielęgniarstwie ginekologiczno-położniczym. Starsza położna z 26-letnim stażem pracy na oddziałach położniczych i sali porodowej. Aktualnie pracuje w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. Z uwagi na pracę w szpitalu położniczym o najwyższym stopniu referencyjności, w swojej pracy często spotyka się pacjentkami, które borykają się ze schorzeniami wymagającymi szczególnej troski w przebiegu ciąży i porodu, w tym również z SM. W swojej pracy stara się uzmysłowiać przyszłym mamom, że na przebieg ciąży i porodu niezwykle istotny wpływ ma świadomość własnego ciała i umiejętność odczytywania wysyłanych przez nie sygnałów. We współpracy z pacjentkami zwraca uwagę nie tylko na kontrolowanie aspektów fizycznych procesu porodu, ale i psychiczne wsparcie przyszłych mam. W jej ocenie wypracowanie atmosfery wzajemnego zaufania na obu tych poziomach jest kluczem do bezpiecznego przejścia przez proces porodu.

Źródła:
  1. https://screamit.pl/webinary-byc-mama-z-sm/?fbclid=IwAR2m65h8zQvVwb6_k5XYBPWUg8CNEPsOeqW4PeJwyza1WrNR7dmcTRj0naw

Czytaj także: WIDEO: Leczenie stwardnienia rozsianego (SM) a ciąża

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.