Przenośny koncentrator tlenu – to stosunkowo niewielkie urządzenie medyczne dla pacjentów z zaawansowaną chorobą płuc może być przepustką do bardziej aktywnego życia. 

  • Ograniczenia tlenoterapii domowej
  • Przenośny koncentrator tlenu – czy warto się w niego zaopatrzyć?
  • Bateria w przenośnym koncentratorze tlenu: na jak długo wystarcza?

Choroby,  w których wskazana jest tlenoterapia, takie jak mukowiscydoza, POChP, rozstrzenie oskrzeli, rozedma czy włóknienie płuc rozwijają się przez lata. Krok po kroku odbierają pacjentowi komfort życia, ograniczają aktywność, nierzadko prowadzą do izolacji w czterech ścianach mieszkania. W końcu postęp choroby powoduje konieczność włączenia do programu domowego leczenia tlenem. W domu chorego pojawia się wówczas stacjonarny koncentrator tlenu.

Tlenoterapia domowa – ograniczenia

Domowa tlenoterapia pozwala choremu na w miarę komfortowe życie: niweluje duszności i uczucie braku tchu. Jednak domowe leczenie tlenem – poza ogromem pożytecznych skutków dla pacjenta – niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Stacjonarne koncentratory tlenu z których korzystają pacjenci, to spore, ważące kilkanaście kilogramów urządzenia zasilane sieciowo. Ich mobilność jest mocno ograniczona. Co prawda istnieje możliwość, aby system kaniul rozbudować na tyle, aby pacjent mógł w miarę swobodnie poruszać się po mieszkaniu, ale dalsze wyprawy ze stacjonarnym koncentratorem tlenu są praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie powstały przenośne wersje używanych w domach pacjentów koncentratorów tlenu. Zasilane bateriami, znacznie lżejsze i bardziej dyskretne niż ich stacjonarne wersje.

Przenośny koncentrator tlenu zwraca pacjentowi z zaawansowaną chorobą płuc część wolności, którą zabrała mu choroba. Jeśli stan funkcjonalny pacjenta na to pozwala, realne staje się wyjście na spacer czy zakupy. Korzystanie z przenośnego koncentratora tlenu umożliwia także podróże, nawet samolotem. Innymi słowy, przenośny koncentrator tlenu daje pacjentowi możliwość przynajmniej częściowego powrotu do aktywności sprzed choroby.

Dlaczego to tak ważne?

Osoby korzystające z domowej tlenoterapii często mają wrażenie izolacji i poczucie, że choroba odebrała im dotychczasowe życie, przyjaciół, aktywność. Dom przestaje być wówczas azylem, a zaczyna przypominać miejsce kojarzone wyłącznie z chorobą, cierpieniem, samotnością. Według specjalistów, nawet 30% pacjentów z POChP cierpi na depresję. Zatem przenośny koncentrator tlenu to nie tylko sprzęt medyczny stosowany u pacjentów z niewydolnością oddechową, ale także okno na świat i narzędzie, po które warto sięgnąć w trosce o lepsze samopoczucie na co dzień. O zaletach przenośnych koncentratorów tlenu, na przykładzie urządzeń SimplyGo i SimplyGo Mini, a także o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze przenośnego koncentratora tlenu opowiedział nam Konrad Krawczyk, ekspert z firmy PHILIPS.

Na co zwrócić uwagę, wybierając koncentrator tlenu piszemy tutaj:

Koncentrator tlenu – najważniejsze cechy urządzenia

Mniejszy i lżejszy od stacjonarnej wersji

Przenośne koncentratory tlenu w porównaniu do modeli stacjonarnych cechuje zdecydowanie mniejszy rozmiar. SimplyGo waży około 4,5 kg, a jego mniejszy następca SimpyGo Mini – ok. 2,5 kg. Wymiary przenośnych koncentratorów PHILIPSA to odpowiednio 30×25 i 23×20 cm. Innymi słowy przenośne koncentratory tlenu są mniej więcej dwukrotnie mniejsze i nawet sześciokrotnie lżejsze od stacjonarnych.

SimplyGo Mini/ fot. PHILIPS

Przenośny koncentrator tlenu – czy go potrzebuję?

Przenośne koncentratory tlenu powstały z myślą o osobach, które mimo choroby płuc nadal chcą być aktywne. Dzięki przenośnemu koncentratorowi tlenu spacer, zakupy, życie towarzyskie czy podróże stają się dla osób z zaawansowaną chorobą płuc dostępne. Czy każdy może skorzystać z dobrodziejstw przenośnego koncentratora tlenu? Pomysł zakupu zawsze warto skonsultować z lekarzem, który oceni czy możliwości przenośnego koncentratora tlenu sprostają potrzebom danego pacjenta. – Tak naprawdę to zależy od konkretnych potrzeb pacjenta i zapotrzebowania na tlen – wyjaśnia Konrad Krawczyk. 

W przenośnych koncentratorach tlenu marki PHILIPS maksymalny przepływ to 2l/min.

Tryb stały i pulsacyjny: co to znaczy?

Koncentratory tlenu mogą podawać pacjentowi tlen w dwóch trybach:

  • stałym – czyli  zarówno w fazie wdechu, jak i wydechu
  • pulsacyjnym – urządzenie wzbudza się w momencie, gdy pacjent inicjuje wdech.

Na przykład przenośny koncentrator tlenu SimplyGo może pracować zarówno w trybie stałym, jak i trybie pulsacyjnym. Ma to swoje uzasadnienie: – Nie wszyscy pacjenci – z uwagi na zaawansowanie choroby – mogą korzystać z pulsacyjnego trybu pracy. Dlatego SimplyGo pracuje również w trybie stałym – tłumaczy Konrad Krawczyk z firmy PHILIPS.

Z kolei koncentrator tlenu SimplyGo Mini pracuje tylko w trybie pulsacyjnym.

W trybie pulsacyjnym ustawiamy wielkość impulsu – od 11 do 55 ml na pojedynczy wdech – wyjaśnia Konrad Krawczyk, ekspert z firmy PHILIPS, podkreślając że urządzenie uzyskuje tlen o koncentracji powyżej 90% nawet przy najwyższych przepływach.

Jeśli podawanie tlenu wyzwalamy wdechem (tryb pulsacyjny), należy pamiętać, że u dzieci oddech może być trudniej wyczuwalny, a więc urządzenie powinno “uważniej śledzić” zamiar nabierania powietrza przez pacjenta. Chodzi o to, aby wychwycić moment, w którym koncentrator powinien podać tlen. – Aby uniknąć sytuacji, że koncentrator tlenu nie wyczuje intencji wzięcia oddechu, w koncentratorach tlenu marki PHILIPS opracowaliśmy tzw. funkcję “Sensitive”. Czyni ona urządzenie jeszcze czulszym. Dzięki temu koncentrator tlenu reaguje na delikatniejsze próby zaczerpnięcia powietrza. To szczególnie użyteczne w przypadku małych dzieci – wyjaśnia Konrad Krawczyk, ekspert z firmy PHILIPS.

Bateria w przenośnym koncentratorze tlenu – na jak długo wystarcza?

Tak naprawdę w przenośnym koncentratorze tlenu przepustką do wolności jest bateria. To jej sprawność decyduje o mobilności pacjentów. Długość czasu pracy baterii jest zależna od trybu pracy koncentratora tlenu.

Uszczegóławiając: gdy SimplyGo pracuje w trybie stałym, bateria wystarcza na około 3 godziny pracy, w trybie pulsacyjnym SimplyGo i SimplyGo Mini mogą pracować do 9 godzin.  – To bardzo długo – ocenia Konrad Krawczyk z firmy PHILIPS.

Głośność

Przenośne koncentratory tlenu mają jeszcze jedną cenną właściwość. Dzięki pulsacyjnemu  trybowi pracy są znacznie cichsze od swoich stacjonarnych odpowiedników.

– To dlatego, że w trybach pulsacyjnych podają tlen tylko podczas wdechu. To ważne dla dzieci i osób, które mają problemy ze snem – wyjaśnia ekspert PHILIPSA.

Przenośny koncentrator tlenu – czy warto się w niego zaopatrzyć?

O przenośnym koncentratorze tlenu warto myśleć nie jak o wydatku, a inwestycji w swobodę. Inwestycji w jeszcze większą skuteczność terapii – podsumowuje Konrad Krawczyk z firmy PHILIPS.

Podsumowując, przenośny koncentrator tlenu umożliwia wyjście na spacer, na zakupy, spotkania towarzyskie, podróże osobom, które z uwagi na stan zdrowia traciły tę możliwość. To nie tylko ulga w chorobie podstawowej, ale także remedium na obniżony nastrój, poczucie osamotnienia i izolacji. W przypadku najmłodszych pacjentów, przenośny koncentrator tlenu umożliwia pełniejszy rozwój, kontakty z rówieśnikami, doświadczanie świata.

Niestety, przenośne koncentratory tlenu nie są w Polsce refundowane ze środków NFZ. Oznacza to, że pacjent musi ponieść koszt zakupu urządzenia. Mimo że na przestrzeni ostatnich dwóch lat przenośne koncentratory tlenu znacznie staniały, przez co stały się bardziej dostępne, dla wielu chorych to wciąż spory wydatek. Gdy budżet domowy pacjenta nie pozwala na zakup urządzenia, w sfinansowaniu go lub wypożyczeniu pomagają niektóre organizacje pozarządowe czy fundacje.

Tekst powstał we współpracy z:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.