Wiadomo o ile w 2021 roku wzrosną emerytury i renty. Informację o minimalnej wysokości ich waloryzacji znalazła się w założeniach projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowanych przez MRiPS.

Wysokość rent i emerytur w Polsce od lat budzi spore kontrowersje. Wysokość tych świadczeń jest uznawana za dalece niewystarczającą. Szczególnie biorąc pod uwagę rosnące koszty związane z codziennym życiem, leczeniem, koszty rehabilitacji, środków pomocniczych itp.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono założenia projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowany przez MRiPS.To ważna wiadomość dla osób pobierających emerytury i renty.

O ile wzrosną emerytury i renty w 2021 roku według tego projektu?

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r. odbędzie się na nowych zasadach.

Rząd proponuje, aby w 2021 r., podobnie jak w poprzednich latach, zmodyfikować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji. Zgodnie z propozycją wszystkie emerytury i renty w 2021 r. wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji. Gwarantowana kwota podwyżki to  50 zł.

Ile wyniesie najniższa emerytura i renta w 2021 r?

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

  • renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł
  • renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

Wskaźnik waloryzacji

Dodatkowo ustawodawca wprowadza przepis na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych (który znany będzie dopiero w lutym 2021 r.) będzie wyższy od wskaźnika 104,16 proc. zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń.

– W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji, określonym w art. 89 ustawy o emeryturach a także rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zaznaczono.

Ubiegłoroczna waloryzacja od marca 2020 roku podniosła:

  • najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1200 zł brutto
  • renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.