Partnerzy portalu:
Czwartek: 12 września 2024

Dane finansowe dotyczące realizacji programu leczenia SMA w Polsce w latach 2019-2024 przedstawiła Agata Wolnicka z NFZ.

Monika Rydlewska

Program leczenia SMA w liczbach

Podczas spotkania prasowego poświęconego leczeniu SMA, które odbyło się 8 sierpnia 2024 roku w siedzibie PAP – oprócz kwestii skuteczności leczenia i spostrzeżeń lekarzy, bliskich i pacjentów dotyczących jego  skuteczności, podsumowano także koszty programu lekowego B.102.FM. dane omówił Agata Wolnicka, naczelnik wydziału programów lekowych i chemioterapii w NFZ.

  • Ośrodki leczenia SMA w Polsce
  • Program lekowy SMA – liczba pacjentów
  • Wartość udzielonych świadczeń

W sumie od 2019 roku, gdy do refundacji wszedł pierwszy lek na rdzeniowy zanik mięśni (nusinersen), wartość kontraktów na leczenie SMA to około 1,6 mld zł.

– Startowaliśmy od kwoty 62 mld rocznie. W tej chwili to już około 478,8 mln zł rocznie – referowała Agata Wolnicka.

Kształtowanie się zasad programu leczenia SMA

Program leczenia SMA w Polsce kształtował się następująco:

  • od 1 stycznia 2019 roku uruchomiono program lekowy B.102 Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni nusinersenem;
  • 1 września 2022 roku zaczął funkcjonować program lekowy B.102.FM – z refundacją nusinersenu, rysdyplamu a także terapii genowej;
  • od 1 kwietnia 2024 program funkcjonuje z rozszerzeniem kryteriów kwalifikacji o zastosowanie terapii genowej dla pacjentów leczonych pozostałymi dwoma refundowanymi preparatami; możliwość stosowania nusinersenu w czasie ciąży, a także możliwość kontynuowania terapii nusinersenem lub rysdyplamem u pacjentów, którzy z powodu okoliczności niezwiązanych z brakiem skuteczności leczenia spełnili kryterium wyłączenia z programu a jednocześnie po ustaniu tych okoliczności wykazują poprawę.

Ośrodki leczenia SMA w Polsce

Polscy pacjenci z SMA leczą się w 36 ośrodkach. 19 dla dorosłych i 17 pediatrycznych, z czego 3 realizują leczenie dzieci i dorosłych. Ich ilość na przestrzeni lat 2019-2024 przedstawiała się następująco:

Program lekowy SMA – liczba pacjentów

Od 2019 roku w programie lekowym sfinansowano leczenie 1244 pacjentów, w tym:

  • 1043 – nusinersenem
  • 332 – risdiplamem
  • 40 – przyjęło terapię genową.

W poszczególnych województwach liczba pacjentów objętych leczeniem od 2019 roku kształtowała się następująco:

 

Wartość udzielonych świadczeń

Łączna wartość udzielonych świadczeń w programie w poszczególnych województwach kształtowała się następująco:

 

Skuteczność leczenia – wnioski zespołu koordynującego

W zakresie skuteczności leczenia zespół koordynujący przedstawił następujące wnioski:

  • Nusinersen: w raportowanym okresie utrzymana została skuteczność leczenia stwierdzana w poprzednich okresach. W odniesieniu do pacjentów przedobjawowych i SMA1 w badaniach przesiewowych, wyniki były lepsze niż obserwowane w badaniach klinicznych.
  • Rysdyplam: wyniki leczenia nie odbiegają od publikowanych badań obejmujących podobny profil pacjentów. . Nie jest możliwe porównanie z rejestracyjnymi badaniami klinicznymi. Ponieważ w programie B.102 do terapii rysdyplamem kwalifikowani są pacjenci z przeciwwskazaniem do podania nusinersenu. A zatem w cięższym stanie klinicznym.
  • Terapia genowa: zgodnie z danymi z ośrodków zebranymi przez zespół poza SMPT, leczenie jest skuteczne i bezpieczne.
Źródła:
  1. Spotkanie prasowe Fundacji SMA. Prezentacja pierwszych polskich wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród pacjentów z SMA ujętych w raporcie PEX „Doświadczenia pacjentów z SMA z leczenia nusinersenem. Satysfakcja z leczenia a także poprawa jakości życia pacjentów”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!