– Rozpoczęliśmy już kwalifikacje pacjentów do programu – napisała w oficjalnym komunikacie dotyczącym programu leczenia nusinersenem Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak wyglądać będzie procedura włączenia do leczenia, a potem podawanie leku?

Jak za pośrednictwem Fundacji SMA poinformowała klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w placówce rozpoczęły się kwalifikacje pacjentów do programu leczenia rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) nusinersenem.

Kwalifikacja do leczenia

Rozpoczęliśmy już kwalifikacje pacjentów do programu. W pierwszej kolejności są to pacjenci, którzy otrzymywali nusinersen w ramach programu EAP w Belgii. Sukcesywnie będziemy kwalifikować kolejnych pacjentów – informuje Zespół Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki Rejestrowi Pacjentów z SMA mamy dane pacjentów z województwa mazowieckiego. Będziemy ich stopniowo zapraszać na krótkie hospitalizacje w celu aktualnej oceny i wstępnej kwalifikacji do leczenia – dodano w komunikacie. Co istotne, jeśli chory figuruje w rejestrze, ale dane teleadresowe wymagają uaktualnienia lub informacje zawarte w ankiecie nie były przez chorego aktualizowane w ciągu ostatniego roku, warto je uzupełnić.

Klinika Neurologii WUM będzie przyjmować starsze dzieci i pacjentów dorosłych. W województwie mazowieckim zarejestrowano najliczniejszą w Polsce grupę pacjentów z SMA.

Mamy nadzieję objąć opieką wszystkich pacjentów, ale na pewno proces ten będzie rozłożony w czasie – zaznacza WUM.

Podawanie leku

Leczenie rozpoczyna się od dawki nasycającej. Obejmuje ona łącznie 4 podania leku w ciągu 2 miesięcy (dzień 0, 14, 28 i 63). Następnie pacjent otrzymuje lek co 4 miesiące. Na początku pacjent przechodzi ocenę fizjoterapeutyczną, którą następnie powtarza się systematycznie od 7. dawki leku.

Niektórzy wyrażają niepokój, że z powodu zmian w kręgosłupie nie będzie możliwe podanie leku. Możemy zapewnić, że u takich pacjentów jest możliwość podawania leku pod skopią tomografii komputerowej. Nasz zespół radiologów ma już w tym spore doświadczenie. I jak dotąd 100-procentową „wykonalność” podania leku. Pragniemy zapewnić, że dokładamy i będziemy dokładać wszelkich starań, aby realizacja rozpoczętego programu przebiegała jak najsprawniej – podsumowała Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Źródło:
  1. https://www.fsma.pl/2019/04/wiadomosc-od-zespolu-kliniki-neurologii-wum/

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.