W czasie kolejnej fali pandemii codzienne badanie pulsoksymetrem pozwala dbać o zdrowie Polaków zakażonych koronawirusem leczonych w domu. Już od roku program Domowej Opieki Medycznej (DOM) wspiera walkę z COVID-19.

Do tej pory w jego ramach:

  • Wykonano ponad 3,5 miliona pomiarów.
  • Udzielono blisko 115 tys. konsultacji i teleporad.
  • Prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Rosnąca liczba zakażonych koronawirusem przebywających w izolacji domowej to również zwiększone zapotrzebowanie na opiekę medyczną. Zdalne monitorowanie stanu zdrowia chorych, którzy skorzystają z programu DOM, zwiększa ich bezpieczeństwo. Udział w programie wyklucza ryzyko zbyt późnego zarejestrowania, że stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem pogarsza się. Ważne, by regularnie wykonywać pomiary, a system będzie monitorował wyniki i reagował na niepokojące zmiany.

– COVID-19 ma tę specyfikę, że może przejść szybko z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności. Lekarze i pielęgniarki z Centrum Kontaktu, którzy monitorują i analizują wyniki zdalnych pomiarów, podkreślają, jak ważne jest bieżące monitorowanie zdrowia. Dlatego apeluję o to, aby każdy kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa skorzystał z programu. Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie – zaznacza wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Całodobowe Centrum Kontaktu

W razie niepokojących wyników do chorego zadzwoni konsultant z całodobowego Centrum Kontaktu. Jeśli będzie taka potrzeba, umówi teleporadę z lekarzem.

– To najlepszy sposób na zadbanie o bezpieczeństwo pacjentów i usprawnienie pracy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w momencie wzrostu zakażeń COVID-19 – podkreśla wiceszefowa resortu zdrowia.

Jak dodaje, system Domowej Opieki Medycznej stale się rozwija. A program DOM dopasowywany jest do potrzeb zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

– Lekarze POZ dzięki aplikacji Domowa Opieka Medyczna Doctor, mają dostęp do wyników badań pacjentów, mogą również sprawdzić, czy pacjent miał kontakt z infolinią, czy udzielono mu teleporady. W aplikacji jest również informacja o zakończonym monitoringu pacjenta – wskazuje wiceminister zdrowia.

Lekarze mogą również dokonać kwalifikacji pacjenta do Domowej Opieki Medycznej bezpośrednio przez system gabinet.gov.pl.

Program zakłada również możliwość skorzystania ze wsparcie psychologa.

– Niektórym osobom przebywającym na izolacji towarzyszą silniejsze emocje, zwiększony stres i strach. Dlatego, dbając o ich zdrowie psychiczne zapewniliśmy, profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne – zaznacza wiceminister Anna Goławska.

Poufną rozmowę z psychologiem można umówić przez aplikację Domowa Opieka Medyczna.

Dla kogo jest program DOM?

Pacjentów z COVID-19, którzy:

ukończyli 55 lat – automatycznie włącza się do programu Domowej Opieki Medycznej

mają mniej niż 55 lat – obowiązuje inna ścieżka działania:

  • wypełniają formularz Domowej Opieki Medycznej, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia
  • kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Pacjenci objęci programem otrzymują do domu pulsoksymetr i zostają objęci zdalnym monitoringiem poziomu saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem), tętna i temperatury. Samodzielnie dokonują pomiarów i wprowadzają je do systemu. Wyniki te monitorują przez specjalistów z Centrum Kontaktu, którzy w razie potrzeby kierują pacjenta na teleporadę.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-dom-na-4-fale-epidemii

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.