Profesor dr hab. n. med. Rafał Drwiła, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie a także profesor nadzwyczajny Katedry i Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielińskiego został Konsultantem Krajowym w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Konsultant krajowy – kompetencje

Konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin:

  • medycyny,
  • farmacji,
  • innych dziedzin, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia.

Konsultanci krajowi mają w systemie ochrony zdrowia ważną do odegrania rolę. Między innymi prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie. Stanowią głos doradczy w zakresie realizowania zadań wynikających ze strategicznych dokumentów dotyczących ochrony zdrowia. W ich kompetencjach jest także opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski. Ponadto opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych a także Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Prof. Rafał Drwiła konsultantem krajowym w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii

Rafał Drwiła w 1983 roku ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Doktorat (1996) a także habilitację (2009) uzyskał w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł profesora został mu nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2016 roku. Odbył roczne szkolenie kliniczno naukowe w Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Belgia). A także szkolenia kliniczne w Neustadt (Niemcy) oraz Huston (USA).

Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na profilaktyce utrat krwi podczas zabiegów kardiochirurgicznych a także ogrzewaniu pozaustrojowym pacjentów w stanie hipotermii głębokiej. Jest autorem i współautorem kilkuset opracowań w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Źródła:
  1. https://www.anestezjologia.org.pl/konsultant-krajowy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.