Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP) Paweł Śliwiński opublikował komunikat dotyczący pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Jego treść publikujemy poniżej.

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Wydaje się, że właśnie rozpoczyna się w Polsce zasadnicza faza pandemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Poniżej zamieszczam kilka informacji, o których w zaistniałej sytuacji warto wiedzieć i stale o nich przypominać.

Koronawirus a przewlekłe choroby układu oddechowego

Nie ma danych wskazujących na to, że chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej. Jednak powszechnie wiadomo, że chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego cechuje ogólnie większe ryzyko rozwoju ciężkich objawów i powikłań w przebiegu wszelkich infekcji. W tym wirusowych.

Podobnie problemem w tej grupie chorych jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ile cięższy przebieg infekcji i gorsze wyniki leczenia. W krajach, gdzie odnotowano dotychczas najwięcej przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zaobserwowano, iż pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mają większe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań w przebiegu COVID-19 i zgonu niż osoby uprzednio zdrowe. Ponadto zauważono pewną zależność między liczbą innych chorób współistniejących (np. niewydolność serca, cukrzyca) oraz wiekiem chorych a ryzykiem rozwoju ciężkich powikłań COVID-19 i rokowaniem.

Infekcja wirusowa u pacjentów z chorobami układu oddechowego, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do zaostrzenia ich przebiegu. Również innych chorób współistniejących, rozwoju zapalenia płuc a ostatecznie ostrej lub zaostrzenia przewlekłej niewydolności oddychania.

Zalecane środki ostrożności

Z uwagi na to, że COVID-19 ma cięższy przebieg niż grypa sezonowa, wszystkie standardowe środki ostrożności pozwalające uniknąć zakażenia nabierają w przypadku walki z tym wirusem jeszcze większego znaczenia. Zalecane środki ostrożności obejmują przede wszystkim:

  • unikanie zatłoczonych, słabo wentylowanych miejsc, w których ryzyko kontaktu z wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, jak SARS-CoV-2 szczególnie zwiększa się
  • unikanie podawania ręki na przywitanie
  • ograniczenie przebywania w miejscach publicznych do niezbędnego minimum i zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób – nie mniejszej niż 1,5-2 m
  • unikanie dotykania często używanych powierzchni w miejscach publicznych, np. przyciski w windzie, klamki, poręcze
  • częste, prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, szczególnie po czyszczeniu nosa, kichaniu/kaszlaniu lub po pobycie w miejscu publicznym
  • dezynfekcję rąk środkami wirusobójczymi, czyli zawierającymi co najmniej 60% etanolu
  • unikanie dotykania rękami twarzy, nosa, oczu
  • regularne mycie i dezynfekcja powierzchni i przedmiotów w domu szczególnie często dotykanych (klamki, przełączniki światła, uchwyty, blaty, baterie łazienkowe, telefony komórkowe, klawiatury, piloty itp.)
  • rezygnacja z wszelkich niepotrzebnych podróży, szczególnie środkami komunikacji zbiorowej
  • opuszczanie domu tylko w niezbędnych sytuacjach.

Zachęcam wszystkich, personel medyczny i pacjentów, do uważnego śledzenia komunikatów i do postępowania zgodnie z bieżącymi zaleceniami wydawanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego. A także inne organy administracji państwowej.

Ponadto:

  • Aby uzyskać więcej informacji, należy dzwonić na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.
  • Listę wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych (wojewódzkich i powiatowych) można znaleźć na stronie GIS.
  • Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia (mz.gov.pl/)
  • Praktyczne informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 można uzyskać na stronie gov.pl/koronawirus.

Krótkie informacje dotyczące postępowania w konkretnych sytuacjach klinicznych.

Chorzy na POChP

W krótkiej instrukcji opublikowanej przez grupę ekspertów GOLD czytamy m.in.:

  • Chorzy na POChP powinni kontynuować dotychczas stosowane leczenie.
  • Obecnie nie ma żadnych naukowych dowodów wskazujących na konieczność unikania (jeśli są klasyczne wskazania) terapii steroidami wziewnymi (lub doustnymi) w czasie epidemii COVID-19.

Chorzy na astmę

W krótkiej instrukcji opublikowanej przez grupę ekspertów GINA czytamy m.in.:

  • Chorzy na astmę powinni kontynuować dotychczas stosowane leczenie kontrolujące chorobę steroidami wziewnymi w czasie epidemii COVID-19.
  • Tym niemniej są również opinie sugerujące unikanie stosowania kortykosteroidów w czasie epidemii COVID-19. Sugestia ta dotyczy stosowania steroidów doustnych, ale tylko w sytuacjach, kiedy nie są one bezwzględnie wskazane. Zatem w przypadku ciężkiego napadu astmy czy u chorych z ciężką astmą wymagających systematycznego podawania steroidów doustnych, należy kontynuować takie leczenie. Powyższe zalecenia dotyczą dorosłych i dzieci. (…)

Stosowanie ACE-inhibitorów (ACE-i) i sartanów (ARB)

Według wspólnego stanowiska American Heart Association (AHA), Heart Failure Society of America (HFSA) i American College of Cardiology (ACC) oraz European Society of Cardiology należy kontynuować dotychczasowe leczenie inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (ACE-i) i blokerami receptora dla angiotensyny (ARB) u wszystkich chorych z takimi wskazaniami jak:

  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze
  • choroba niedokrwienna serca.

Zalecenie to może ulec zmianie w miarę dopływu nowych informacji.

Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

Według Europejskiej Agencji Leków (EMA) aktualnie nie ma naukowych dowodów dla twierdzenia, że stosowanie ibuprofenu może pogarszać przebieg COVID-19. Agencja ściśle monitoruje tą sytuację. Jednocześnie informuje, że już w maju 2019 r. komisja bezpieczeństwa Agencji rozpoczęła przegląd NLPZ (ibuprofen i ketoprofen). Stało sie to w następstwie sugestii, że stosowanie tych leków może nasilać przebieg zakażenia ospą wietrzną i niektórymi bakteriami. Informacje o wielu NLPZ już zawierają ostrzeżenia, że ich przeciwzapalne działanie może maskować objawy nasilającej się infekcji.  (…)

Życzę Państwu determinacji i zdrowia, ale też roztropności w tym trudnym dla wszystkich czasie. Proszę chronić siebie aby móc skutecznie nieść pomoc innym.

Prof. Paweł Śliwiński, Prezes PTChP

Źródła:
  1. http://ww.ptchp.org/index.php/aktualnosci-i-ogloszenia/431-komunikat-ptchp-ws-covid-19

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.