Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

- W 2020 roku może zniknąć nawet około 40-50 oddziałów rehabilitacyjnych z około 1570 działających - wieszczy prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk/ fot. KIF

Monika Rydlewska

Prezes KRF Maciej Krawczyk apeluje o wsparcie dla polskiej fizjoterapii

Krajowa Izba Fizjoterapeutów opublikowała list otwarty – apel prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów Macieja Krawczyka do mediów. W dokumencie prezes Maciej Krawczyk pisze o bardzo trudnej sytuacji w refundowanej rehabilitacji i konsekwencjach, jakie to niesie dla polskich pacjentów.

List otwarty do przedstawicieli mediów

Dramatycznych słów i apeli w ochronie zdrowia nie brakuje i zdaję sobie sprawę, że możemy być na nie „znieczuleni”. Jako człowiek, który od ponad 30 lat aktywnie pracuje z pacjentami oraz prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów czuję się jednak w obowiązku zwrócić uwagę na kryzysową sytuację w polskiej rehabilitacji.

Maciej Krawczyk: „Zamykają się oddziały rehabilitacyjne w całym kraju”

Dla polskich pacjentów rok 2020 może być przełomowy: dla wielu z nich zabraknie refundowanej opieki fizjoterapeutycznej. Jestem o tym przekonany – z powodu nierentowności zamyka się oddziały rehabilitacyjne w całym kraju. Dramatycznym przykładem jest zamknięcie oddziałów rehabilitacji (neurologicznej i ogólnoustrojowej) w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Oddziałów, które przyjmowały małych pacjentów z całej Polski i uchodziły za jedne z najlepszych. Od 1 stycznia 2020 roku przestały działać. Powód jest prosty: generowały olbrzymie straty. Dziś doba pobytu na oddziale stacjonarnym rehabilitacji wyceniona jest na około 100 zł. To mniej niż nocleg w średniej klasy hotelu. A takiemu pacjentowi poza noclegiem i wyżywieniem trzeba jeszcze zapewnić fachową opiekę wielu specjalistów, w tym fizjoterapeutę, psychologa, logopedę.  Prosty rachunek pokazuje, iż nie jest to możliwe.

Do Krajowej Izby Fizjoterapeutów spływają sygnały z całej Polski o planach zamknięcia kolejnych oddziałów. W 2020 roku może zniknąć nawet około 40-50 oddziałów rehabilitacyjnych z około 1570 działających. A także ponad 100 podmiotów świadczących refundowane usługi fizjoterapeutyczne z około 5100 dzisiaj świadczących te usługi.

Według danych KRF rośnie liczba oczekujących na rehabilitację

Stale rośnie liczba chorych oczekujących na udzielenie świadczeń fizjoterapeutycznych. Dziś to już blisko 2 mln osób, w tym dzieci, osoby niepełnosprawne, pacjenci po urazach i zabiegach operacyjnych. W przypadku tych pacjentów oczekiwanie na rehabilitację bardzo negatywnie wpływa na ich stan zdrowia. Ogranicza także szansę na powrót do sprawności. Skutkiem zaniechań są powikłania, które potem leczymy, płacąc za nie o wiele więcej niż za proces fizjoterapii.

W dniu 10 grudnia Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyjęła uchwałę w sprawie apelu dotyczącego podjęcia działań w celu poprawy sytuacji świadczeniodawców, realizujących umowy w rodzaju rehabilitacja lecznicza. Skierowałem ten apel do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ. I wybaczcie, ale nie widzę woli poprawy sytuacji.

Gorzko napiszę, że w mojej ocenie polscy fizjoterapeuci sobie poradzą: na rynku prywatnym istnieje wielkie zapotrzebowanie na nasze usługi. I jesteśmy doceniani również poza naszym krajem. Bez opieki pozostaną jednak najsłabsi pacjenci: dzieci, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Stąd mój apel do państwa jako przedstawicieli mediów o nagłośnienie sprawy i pokazanie konsekwencji działań polskich polityków.

Polska rehabilitacja sama wymaga usprawnienia

Polska rehabilitacja sama wymaga dziś profesjonalnych działań usprawniających i nie chodzi tu tylko o proste dosypanie pieniędzy. Z nowymi funduszami powinny przyjść także zmiany organizacyjne. Krajowa Izba Fizjoterapeutów podjęła wiele działań: informuje na bieżąco Ministerstwo Zdrowia, współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz przedstawia analizy i gotowe rozwiązania systemowe, które mają na celu uszczelnienie systemu i zwiększenie jakości udzielanych świadczeń. Niestety, w naszej ocenie nie ma woli do zmiany systemu, a zmiany dokonywane wybiórczo i na niewielką skalę nie poprawiają sytuacji w stopniu wystarczającym.

Liczę na państwa wsparcie. Inaczej nasi bliscy po wylewach i z problemami neurologicznymi, po przeszczepach i innych zabiegach chirurgicznych, dzieci z wadami wrodzonymi pozostaną bez opieki. Nie chcę że by po polskiej fizjoterapii refundowanej pozostało tylko wspomnienie.

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk

 

Źródło:
  1. https://kif.info.pl/prezes-krf-zabral-glos-w-sprawie-refundowanej-opieki-fizjoterapeutycznej/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!