Nie mogę się dodzwonić do swojego lekarza rodzinnego. Usłyszałam od kogoś, aby udać się na szpitalny oddział ratunkowy i tam otrzymam pomoc. Czy to dobre rozwiązanie?

Szpitalne oddziały ratunkowe są jednostkami systemu ratownictwa medycznego. Ich celem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Jeśli nagle pojawiły się u Ciebie problemy ze zdrowiem, lecz jednocześnie nie jest to stan, który zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu, nie zgłaszaj się na szpitalny oddział ratunkowy. Personel tych oddziałów musi być w stałej gotowości do przyjęcia pacjentów w stanie ciężkim. W przypadku problemów w kontakcie z placówką podstawowej opieki zdrowotnej skontaktuj się Rzecznikiem Praw Pacjenta. Zadzwoń na Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatny nr 800 190 590 ; lub skorzystaj z czatu (https://www.gov.pl/web/rpp/kontakt).

Pamiętaj także, że dwa razy w roku możesz bezpłatnie zmienić swojego lekarza rodzinnego (POZ). Natomiast po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Wykaz placówek POZ, do których możesz się zapisać, a także przychodni realizujących świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej znajdziesz pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/gdzie-sie-leczyc-w-czasie-epidemii-koronawirusa,401.html

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.