W sytuacji kryzysowej – u siebie lub bliskiej osoby – warto szukać pomocy psychologa lub psychiatry. Szczególnie teraz, gdy na kłopoty dnia codziennego nakładają się problemy związane bezpośrednio lub pośrednio z epidemią koronawirusa w Polsce. Podpowiadamy, gdzie znaleźć pomoc psychologiczną.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie czekaj. Dzwoń na numer 112, ale nie blokuj tej linii, jeśli szukasz konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej?

Gdy doświadczasz kryzysu psychicznego lub zauważasz go u bliskiej osoby, możesz przez całą dobę zadzwonić na bezpłatny telefon do Centrum Wsparcia prowadzonego przez Fundację ITAKA.

  • Pod numerem 800 70 2222 przez wszystkie dni tygodnia dyżurują specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy.
  • Przez całą dobę działa też telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111.
  • Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym. Jej adresaci to osoby znajdujące się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistycznej pomocy udzielają psycholodzy wojskowi Wojsk Obrony Terytorialnej.
  • Wykaz centrów zdrowia psychicznego wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie Centrum Zdrowia Psychicznego (www.czp.org.pl). Znajdziesz tam również mapę wraz z danymi teleadresowymi miejsc udzielających wsparcia psychologicznego.
  • Specjaliści podpowiadają również, że mimo, że niektóre gabinety psychologów w twojej okolicy mogą być zamknięte dla osobistych wizyt, mogą świadczyć również pomoc online – warto to sprawdzić.

Wsparcie psychologiczne dla medyków

  • W wielu izbach lekarskich i pielęgniarskich świadczy się wsparcie psychologiczne dla pracowników służby zdrowia. Podobną inicjatywę, skierowaną do służby zdrowia, kieruje Fundacja Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.pcpm.org.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.