W leczeniu polineuropatii kluczową rolę odgrywa leczenie choroby, która do niej doprowadziła. Przy polineuropatiach niezwykle istotne jest również włączenie do leczenia rehabilitacji. Część z nich jest w pełni odwracalna.

W leczeniu polineuropatii istotną rolę odgrywa suplementacja witamin, zwłaszcza tych z grupy B oraz podawanie preparatów usprawniających krążenie obwodowe. Odpowiednia terapia często umożliwia powrót chorego do pełni zdrowia. Ponadto, w leczeniu polineuropatii stosuje się m.in. ćwiczenia, masaże i fizykoterapię.

Leczenie polineuropatii jest zależne od jej przyczyny. W przypadku polineuropatii nabytej podstawowym zadaniem lekarzy jest wyeliminowanie czynnika powodującego chorobę. Dlatego na przykład w leczeniu polineuropatii cukrzycowej niezwykle istotne jest utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi. Ma na to wpływ dieta i zdrowy tryb życia.

Polineuropatię dziedziczną leczy się wyłącznie objawowo, a przebieg choroby i jej rokowania zależą od rodzaju i skali uszkodzeń.

Leczenie ostrej polineuropatii demielinizacyjnej

Z kolei w chorobie Guillaina-Barrego (ostrej polineuropatii demielinizacyjnej), chorobie o podłożu autoimmunologicznym stosuje się leczenie immunomodulujące. Czyli takie, które oddziałuje na układ odpornościowy. W uproszczeniu, leczenie polega na wymianie osocza lub zastosowaniu dożylnego wlewu preparatu immunoglobulin ludzkich.

Ciężka postać tego schorzenia objawia się znaczną dysfunkcją mięśni oddechowych. Konieczne bywa zaintubowanie chorego i podłączenie go do aparatu wspomagającego oddychanie – respiratora. W przebiegu choroby mogą się także pojawić problemy z połykaniem, a co za tym idzie przyjmowaniem płynów i pokarmu. W takich sytuacjach konieczne może być włączenie do terapii żywienia dojelitowego. Wówczas dieta podawana jest wprost do żołądka, z pominięciem naturalnych dróg przyjmowania pokarmu.

W przypadku tej grupy chorych niezwykle istotna jest profilaktyka związana z zapobieganiem powikłaniom związanym z zakrzepicą żył głębokich, odleżynami, infekcjami.

W przypadku wszystkich polineuropatii istotną częścią terapii jest rehabilitacja – masaże, fizjoterapia, ćwiczenia. Powinny się one rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.