Niewydolność serca objawia się najczęściej w postaci duszność i uczucia silnego zmęczenia w trakcie wysiłku lub w spoczynku. W jej przebiegu często także można obserwować obrzęki wokół kostek. Dolegliwości związane są z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

  • Niewydolność serca – na czym polega
  • Objawy niewydolności serca

Niewydolność serca – na czym polega

Niewydolność serca jest stanem, w którym serce nie jest zdolne prawidłowo pracować. W efekcie nie dostarcza organizmowi odpowiedniego przepływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Przyczyną upośledzenia funkcjonalności narządu jest najczęściej uszkodzenie struktur mięśnia sercowego lub jego zastawek.

Na podstawie badania echokardiograficznego (tzw. ECHO serca) oraz oceny frakcji wyrzutowej (parametru mówiącego o odsetku objętości krwi znajdującej się w lewej komorze serca tłoczonej na obwód, czyli z serca do tkanek podczas pojedynczego skurczu) wyróżnia się 3 rodzaje niewydolności.

Niezależnie od tych wartości frakcji objawy niewydolności serca są do siebie zbliżone. Różnice można zauważyć w nasileniu dolegliwości, ale nie jest to regułą. Ustalenie typu niewydolności serca ma natomiast znaczenie w planowaniu ścieżki leczenia.

Na skutek upośledzenia funkcji serca w zaopatrywanie organizmu w krew dochodzi do wielu różnorodnych zaburzeń metabolicznych, gromadzenia się płynów w różnych okolicach ciała, powiększenia mięśnia sercowego, a także niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym, co bywa przyczyną nieprzyjemnych, a nawet niepokojących dolegliwości.

Objawy niewydolności serca

Skutkiem niewydolności serca jest przede wszystkim pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. W przebiegu choroby można zauważyć zatem szybsze męczenie się i osłabienie mięśni, pogorszenie kondycji. Czynności takie jak spacery, wchodzenie po schodach czy prace w ogrodzie w wyniku niewydolności serca mogą stanowić wyzwanie.

Powszechne bywają duszności. Obecność zadyszek związana jest z zastojem płynu w płucach, którego niewydolne serce nie jest w stanie wypompować. Poczucie braku powietrza w początkowej fazie choroby zwykle pojawia się po większym wysiłku; takim jak aktywność rekreacyjna czy domowe prace gospodarcze. Lecz wraz z postępem upośledzenia funkcji serca może pojawić się duszność spoczynkowa. Bywa ona szczególnie odczuwana podczas leżenia płasko na plecach. Dlatego chorzy nierzadko używają dużej ilości poduszek lub nawet śpią i odpoczywają w pozycji siedzącej.

Niewydolność serca wpływa na obrzęki w wyniku gromadzenia się płynów śródtkankowych. Oprócz tego, że może on zalegać w płucach, bywa także obecny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, kolan i kostek, a nawet wypełnia przestrzeń jamy brzusznej, stanowiąc przyczynę zwiększenia obwodu pasa i wagi oraz pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, w konsekwencji zastoju płynów niewydolności serca może towarzyszyć żółtaczka, związana z zaleganiem krwi w wątrobie.

Aby nadrobić zmniejszoną zdolność do pompowania krwi, serce czasami przyspiesza swój rytm, co bywa odczuwane jako kołatanie serca, czyli szybkie i mocniejsze bicie.

Źródła:
  1. badaniakrwi.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.