Zgoda i wola opiekunów oraz chorego na korzystanie z respiratora nie wystarczą, by rozpocząć leczenie respiratorem w domu. Najistotniejszy jest stan jego zdrowia. Ponadto zarówno sam chory, jak i opiekunowie muszą sobie zdawać sprawę z korzyści, ale i odpowiedzialności które towarzyszą opiece domowej.

  • Kto może korzystać z respiratora w domu?
  • Minimalna ilość opiekunów
  • Umiejętności opiekunów
  • Warunki mieszkaniowe 

Kto może korzystać z respiratora w domu?

Domowe leczenie respiratorem wspomagającym oddech za pośrednictwem maski, przeznaczone jest dla chorych cierpiących na przewlekłą niewydolność oddechową. By korzystać z terapii, stan chorego musi jednak być stabilny. To dlatego, że nagłe pogorszenie stanu zdrowia w warunkach domowych mogłoby w zagrozić jego życiu. Terapia jest przeznaczona dla pacjentów, którzy nie wymagają już diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych oraz tych, u których nie ma czynnej infekcji.

Minimalna ilość opiekunów

Pierwszy kontakt z respiratorem – z powodów bezpieczeństwa – pacjent ma w warunkach szpitalnych. Maski stosuje się u tych chorych, którzy wymagają wsparcia, a nie zupełnego zastępowania oddechu. Chorzy korzystający z wentylacji powyżej 8 godzin wymagają co najmniej jednego opiekuna. W przypadku wentylacji prowadzonej powyżej 16 godzin, opiekunów powinno być minimum dwóch. Ta sama zasada dotyczy osób cierpiących na choroby nerwowo-mięśniowe i dzieci.

Umiejętności opiekunów

Chorzy oddychający przez respirator za pośrednictwem masek są bardziej samodzielni oddechowo od pacjentów po tracheostomii. Nie zmienia to jednak faktu, że ich opiekunowie muszą posiąść szereg umiejętności. Oprócz obsługi samego respiratora, bliscy muszą nauczyć się obsługiwać worek AMBU (prosty przyrząd używany przy resuscytacji). Muszą potrafić zinterpretować wskazania i alarmy respiratora i pulsoksymetru, a także potrafić zareagować w sytuacjach kryzysowych.

Warunki mieszkaniowe 

Do mieszkania, w którym chory będzie używał respiratora, musi być możliwość dojechania samochodem. Lokal musi także posiadać podstawowe wygody.  Ważne, aby mieszkanie było suche, ciepłe, miało dostęp do prądu, telefon, itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.