Partnerzy portalu:
Wtorek: 5 listopada 2024

Istotą wspomaganych społeczności mieszkaniowych ma być podmiotowość osób w nich zamieszkujących/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Pieniądze na wspomagane społeczności mieszkaniowe

Paweł Wdówik zapowiedział wprowadzenie programu wspomaganych społeczności mieszkaniowych. Co to takiego?

Jak deklaruje Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, do Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na programy mieszkaniowe ma trafić około 600 mln zł. Jednym z programów sfinansowanych z tych środków jest tzw. program wspomaganych społeczności mieszkaniowych.

– O ten program od dawna zabiegały rodziny osób z najcięższymi niepełnosprawnościami oraz organizacje pozarządowe i osoby wymagające najwyższego poziomu wsparcia. – wyjaśnił na wstępie Paweł Wdówik.

– Będziemy tworzyć male, kameralne miejsca gwarantujące możliwość zamieszkania. Ale nie w postaci znanej dotychczas, takiej jak domy [pomocy społecznej, a w postaci mieszkań wspomaganych – dodał.

Zgodnie z założeniami programu, osoby z niepełnosprawnością będą zawierać umowę o wynajem. Zakwaterowanie ma jak najbardziej przypominać warunki domowe. Każdy uczestnik takiego domu ma mieć do swojej dyspozycji co najmniej pokój z łazienką.

Być może również z aneksem kuchennym – dodał Paweł Wdówik.

Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe- do 12 osób

Mają stanowić w swoim założeniu taką formę zamieszkania, która umożliwia każdemu z mieszkańców niezależność i jak najszerszy zakres sprawczości. Oznacza to z jednej strony niezależne od innych mieszkańców mieszkanie ale też możliwość dobrowolnego kontaktu z innymi mieszkańcami. Wynikają z tego propozycje ograniczające liczbę mieszkańców i określony sposób budowania społeczności poprzez wyrażenie woli osoby z niepełnosprawnością lub jej opiekuna prawnego i ukierunkowany przez prowadzącego w ramach przyjętego profilu dobór mieszkańców.

Jako dobra praktyka pochodząca z doświadczeń w różnych krajach wdrażających deinstytucjonalizację wsparcia osób z niepełnosprawnościami optymalna liczba mieszkańców zamieszkujących całodobowo WSM nie powinna przekroczyć 12 osób w zespołach mieszkalnych nie większych niż 6 osobowych.

Istotą wspomaganej społeczności mieszkaniowej ma być zindywidualizowane, celowane w potrzeby konkretnej osoby wsparcie, którego charakter będzie do danej osoby ustalany indywidualnie. Np. będzie możliwość korzystania z przygotowanych posiłków, ale będzie możliwość także ich samodzielnego przygotowania. Co ważne, wspomagane społeczności mieszkaniowe mają być kameralne, wpisywać się w ideę deinstytucjonalizacji.

Niewielka ilość mieszkańców ma zagwarantować osobom zamieszkującym wspomagane społeczności mieszkaniowe podmiotowość. Ponadto każdy z mieszkańców będzie mógł podejmować wszelkie aktywności na zewnątrz domu. Np. uczyć się, pracować, korzystać z warsztatów terapii zajęciowej itp. Na program PFRON otrzyma 300 mln zł.

Źródła:
  1. Konferencja prasowa Pawła Wdówika – 9.05.2022 r.
  2. Dokument Wspomagane Społecznosci Mieszkaniowe (WSM) – koncepcja

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!