Pieniądze na szkolenia dla fizjoterapeutów
To trzeci projekt KIF, który jest dofinansowany ze środków UE. Dzięki doświadczeniom zdobytym przy realizacji dwóch poprzednich projektów udało się pozyskać znacznie większy budżet na wyjątkowy program edukacyjny. Symboliczny czek opiewa na ponad 71.5 mln zł.
– Dziś przekazuję największe w historii samorządu fizjoterapeutów środki finansowe przeznaczone na szkolenia. Cieszę się, że mogę w ten sposób wspierać budowanie samodzielności tego zawodu – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, przekazując symboliczny czek.
Szkolenia dla kilkudziesięciu tysięcy fizjoterapeutów
– Fizjoterapeuci płacą za kształcenie podyplomowe z własnej kieszeni. Wielu z nas nieustająco się kształci i korzysta ze szkoleń komercyjnych. Dzięki funduszom, które udało nam się wywalczyć, będziemy mogli stworzyć nowoczesną i łatwo dostępną platformę online z szkoleniami o wysokim poziomie merytorycznym oraz stacjonarnie przeszkodzić kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów. Warto pamiętać, że platforma zostanie z nami także po zakończeniu projektu i będzie każdego roku zasilana nowymi szkoleniami. To inwestycja długofalowa i w praktyce nie ma ograniczeń w liczbie fizjoterapeutów, którzy mogą skorzystać ze szkolenia online także po zakończeniu projektu. To największe przedsięwzięcie realizowane ze środków publicznych z myślą o rozwoju fizjoterapeutów i fizjoterapii – powiedział Maciej Krawczyk, prezes KRF.
Ze szkoleń w ramach projektu będzie mogło skorzystać 20 tys. fizjoterapeutek i fizjoterapeutów z obszaru całego kraju, tj. osób posiadających prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty przyznane przez KRF, bez względu na miejsce i formę zatrudnienia!
Szkoleniami zostaną objęci fizjoterapeuci pracujący lub współpracujący zarówno z publicznym, jak i prywatnym sektorem ochrony zdrowia oraz z placówkami świadczącymi usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, np. domami pomocy społecznej, fundacjami oraz fizjoterapeuci mający zarejestrowaną praktykę zawodową (podmioty wykonujące działalność leczniczą).
Bez szkoleń poszerzanie wiedzy nie jest możliwe
– Wszyscy fizjoterapeuci, którzy czynnie wykonują zawód wiedzą, że wykonywanie naszej pracy bez szkoleń i ciągłego poszerzania wiedzy nie jest możliwe. Pandemia spowodowała, że musieliśmy szybko zdobyć wiedzę z nowego zakresu. Tylko ciągły rozwój naszej profesji pozwoli nam nadążać za potrzebami pacjentów. I oni to w nas cenią: jakość usług fizjoterapeutycznych stale rośnie, a wraz z nią zaufanie pacjentów do naszego zawodu. – mówi Tomasz Niewiadomski, wiceprezes KRF.
7 dziedzin rehabilitacji pochorobowej
Podpisanie umowy kończy wielomiesięczny proces starań i przygotowań, w trakcie którego specjaliści KIF opracowali założenia nowego projektu. Jego głównym celem jest podniesienie poziomu kompetencji fizjoterapeutów z obszaru całego kraju w zakresie prowadzenia fizjoterapii pacjentów chorujących na choroby zakaźne. W tym w szczególności na COVID-19, rehabilitacji pochorobowej oraz fizjoprofilaktyki. Zaplanowano przeprowadzenie szkoleń dla 20 tys. fizjoterapeutów w 7 podstawowych dziedzinach fizjoterapii wchodzących w zakres rehabilitacji pochorobowej:
- pulmonologicznej,
- ortopedycznej
- neurologicznej
- kardiologicznej
- pediatrycznej
- onkologicznej
- uroginekologicznej
a także z zagadnień niedziedzinowych, np. fizykoterapii, fizjoterapii na OIT czy komunikacji z pacjentem.
Szkolenia opracują eksperci
Programy szkoleń opracują eksperci z wieloletnim doświadczeniem akademickim i szkoleniowym. Założeniem tego kompleksowego programu edukacyjnego jest przygotowanie fizjoterapeutów do pracy z pacjentami w warunkach stacjonarnych, ambulatoryjnych i domowych w związku z rosnącym w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zapotrzebowaniem na usługi z zakresu fizjoterapii. Do fizjoterapeutów trafią nie tylko pacjenci, którzy chorowali na COVID-19, ale także osoby, które odczują negatywny wpływ na swoje zdrowie np. przez długotrwałą pracę w warunkach domowych, naukę w trybie zdalnym czy ograniczoną aktywność fizyczną. Warto podkreślić, iż szkolenia kładą nacisk na zdobycie konkretnych umiejętności i kompetencji, które można każdego dnia wykorzystać w praktyce.
Szkolenie będą się składać ze specjalistycznych modułów i bloków tematycznych sformułowanych w sposób umożliwiający elastyczne tworzenie ścieżek szkoleniowych. Podanych w przystępny, atrakcyjny wizualnie i multimedialny sposób.
Każde szkolenie zakończy się egzaminem; wynik pozytywny oznacza zdobycie min. 70% pkt. Pozytywne złożenie egzaminu potwierdzi certyfikat. Jeden fizjoterapeuta będzie mógł wziąć udział w więcej niż jednym szkoleniu. Szkolenia stacjonarne zostaną zorganizowane w każdym województwie, aby zapewnić ich ogólnopolską dostępność.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.