Ponad 7 mln zł przeznaczonych zostanie na opracowanie modelu ułatwień dla osób niepełnosprawnych w parkach narodowych i krajobrazowych. Chodzi o to, aby były one bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W pilotażu projektu weźmie udział 10 parków przyrodniczych w Polsce. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Poleskim Parku Narodowym prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz i dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buller.

– Turystyka dostępna jest ważnym elementem polityki równości szans dla wszystkich. Zwiększa możliwości aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i ich uczestnictwa w życiu społecznym. Rezultatem podpisywanej umowy będzie wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego. A także wdrożenie sprawdzonych rozwiązań przez 10 parków przyrodniczych w Polsce – powiedział prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.

Cel główny projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” to wypracowanie ramowego modelu dostępnego parku narodowego/krajobrazowego jako elementu oferty turystycznej dla osób z niepełnosprawnościami.

Środki na realizację projektu pochodzą z europejskiego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa”. Przeznaczone zostaną nie tylko na wypracowanie modelu dostępnego parku narodowego oraz krajobrazowego, ale także na wdrożenie rozwiązań dostępnościowych. Czyli takich, które będą ułatwiać poruszanie się po tych miejscach wszystkim osobom o szczególnych potrzebach.

Projekt realizowany będzie w formule partnerstwa,. Jego Liderem jest PFRON, zaś partnerami Ministerstwo Klimatu i Środowiska i niemiecka fundacja Global Nature Fund.

Pilotaż projektu zakończy się w 2023 roku.

W uroczystym podpisaniu umowy na realizację projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” udział wzięli także wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

PFRON

Źródła:

  1. https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/obszar-chroniony-obszar-dostepny-ruszyl-nowy-projekt-pfron/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.