Paradontoza – jak uniknąć chorób i zapalenia dziąseł, krwawienia oraz utraty zębów
Ból, krwawienie dziąseł, a w zaawansowanej fazie choroby nawet utrata zębów. Skąd się bierze zapalenie dziąseł i przyzębia, jak uniknąć paradontozy i jak ją skutecznie leczyć, przeczytacie w artykule dr Agnieszki Czechumskiej z dentystaradzi.pl.
- Jak powstaje zapalenie dziąseł i przyzębia?
- Czynniki sprzyjające powstaniu paradontozy
- Jak uniknąć krwawienia dziąseł i utraty zębów?
Paradontoza: jak powstaje zapalenie dziąseł i przyzębia?
Aby rozwinęła się choroba dziąseł i przyzębia, muszą współistnieć liczne czynniki sprawcze. Najważniejszą przyczyną jest płytka nazębna naddziąsłowa, czyli osad na zębach. Białawy miękki osad po pewnym czasie robi się twardy, tworząc żółtawy kamień nazębny. Kamień natomiast na początku gromadzi się wokół szyjki zęba, a następnie zaczyna odkładać się pod dziąsłem. Kolejne etapy zwiększania się ilości osadu i kamienia na zębach są bezpośrednią przyczyną zwiększającego się stanu zapalnego dziąseł. Dziąsła bywają zaczerwienione, opuchnięte i bolesne podczas dotyku. Charakterystycznym objawem jest krwawienie:
- samoistne
- pod wpływem ucisku
- podczas szczotkowaniu zębów.
Z czasem z jamy ustnej może wydobywać się nieprzyjemny zapach, będący wynikiem stanu zapalnego, obejmującego głębsze tkanki zlokalizowane wokół zębów. W tym momencie mówi się już o paradontozie. Choroby przyzębia mogą charakteryzować się:
- zmianą koloru dziąseł (bladość, zaczerwienienie, przyciemnienie)
- zmianą wyglądu dziąseł (opuchlizna, zmiana kształtu)
- krwawieniem samoistnym lub pod wpływem ucisku
- obniżeniem linii dziąseł
- ropniami dziąseł i wokół korzeni zębów
- rozchwianiem się zęba lub zębów
- zmianą ustawienia zęba lub zębów
- bólem zlokalizowany lub uogólniony w jamie ustnej
Czytaj także: Jak leczyć afty w warunkach domowych?
Jakie czynniki dodatkowe wpływają na powstanie paradontozy?
Wśród najczęściej spotykanych czynników predysponujących do chorób przyzębia są:
- nałogi np. palenie papierosów, picie alkoholu
- wiek (wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób)
- płeć (częściej chorują mężczyźni)
- stres np. podwyższony poziom kortykosterydów
- słaba odpowiedź immunologiczna
- niedożywienie (niedobory mikro i makroelementów)
- choroby kości i tkanki łącznej
- predyspozycja genetyczna
- choroby takie jak cukrzyca, osteoporoza, neutropenia, białaczka, histocytoza, hipofosfatazja
- zespół Downa, zespół Papillon-Lefevre, zespół Chadiaka-Higashiego
- zaniedbania stomatologiczne np. krzywe wypełnienia, niedopasowane uzupełnienia protetyczne (korony, protezy), nieprawidłowy zgryz czyli wada ortodontyczna.
Czy leki mogą doprowadzić do chorób dziąseł?
Jest wiele grup leków, których skutkiem ubocznym może być szybsze powstanie i bardzo intensywny przebieg stanu zapalnego dziąseł i przyzębia (tkanek wokół zębów). Na szczególną uwagę zasługuje sterydoterapia i immunosupresja. Przerost dziąseł może wystąpić u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe czy blokery kanału wapniowego, stosowane jako leki obniżające ciśnienie, leki antyarytmiczne i zapobiegające atakom dusznicy. Istnieje również zapalenie dziąseł związane ze stosowaną doustną antykoncepcją hormonalną.
Jak uniknąć krwawienia dziąseł i utraty zębów?
Aby zminimalizować możliwość rozwoju choroby dziąseł i przyzębia, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Zęby i dziąsła nie powinny być oblepione resztkami pokarmowymi i płytką nazębną. Kamień nazębny odkłada się w największej ilości na wewnętrznej części dolnych zębów, i policzkowych powierzchniach górnych zębów. Jest to bardzo duży czynnik rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Dentyści zalecają usunięcie złogów nazębnych u higienistki stomatologicznej. Jeśli wizyta taka jest trudna do zorganizowana, pomocna może okazać się szczoteczka soniczna lub ultradźwiękowa. Obie te szczoteczki wykazują dobre właściwości czyszczące, nawet trudno dostępnych miejsc, i okolic kieszonek dziąsłowych, w których może zalegać „brud”. Warto używać past i płukanek do jamy ustnej z dodatkiem środków bakteriobójczych, takich jak chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyny. Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych wykorzystuje się nitki i malutkie jednopęczkowe szczoteczki. Jeśli krwawienie z dziąseł utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy udać się na kontrolę do stomatologa lub periodontologa (specjalisty od dziąseł i przyzębia).
Jeśli występują u pacjenta czynniki predysponujące, na które można mieć wpływ, należy jak najszybciej je zmodyfikować. Bardzo ważnym czynnikiem jest normalizacja glikemii w chorobie cukrzycowej, i niebagatelizowanie osteoporozy. Zmniejszenie czynników stresogennych, wpływa wieloaspektowo, w tym na korzystny stan jamy ustnej. Lekarze jednogłośnie apelują również, o zrezygnowanie z palenia papierosów.
Dr Agnieszka Czechumska
Tekst powstał we współpracy z:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.