Partnerzy portalu:
Środa: 11 września 2024

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO skierowało w piątek, 16 września apel do wszystkich posłów a także senatorów. Dotyczył on konieczności utrzymania bezpłatnego zaopatrzenia pacjentów w produkty stomijne/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Pacjenci dopłacą do produktów stomijnych?

Nawet kilkadziesiąt tysięcy pacjentów ze stomią może wkrótce zostać zmuszonych do dopłacania za refundowane dotychczas produkty stomijne.

  • Pomysł współpłacenia pacjentów za refundowane wyroby stomijne
  • Apel Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO  do parlamentarzystów

Takie zagrożenie pojawiło się w toku prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie. Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO wystosowało apel do wszystkich parlamentarzystów. Wskazało, że dla znacznej grupy pacjentów to koszt nie do udźwignięcia.

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO skierowało w piątek, 16 września apel do wszystkich posłów a także senatorów. Dotyczył on konieczności utrzymania bezpłatnego zaopatrzenia pacjentów w produkty stomijne. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie zakłada bowiem wprowadzenie zasady współpłacenia do refundowanych produktów. Dotknie to  kilkudziesięciu tysięcy chorych ze stomią.

Zdaniem Andrzeja Piwowarskiego, prezesa zarządu głównego POL-ILKO a także Doroty Kaniewskiej, wiceprezes zarządu głównego POL-ILKO to potężny cios dla pacjentów. Sygnatariusze wskazali, że pacjenci i tak na ogół znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

– Przedstawiona propozycja nie uwzględnia trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej pacjentów z wyłonioną stomią. Wprowadzenie współpłacenia dla wielu spośród kilkudziesięciu tysięcy chorych będzie wysiłkiem nie do udźwignięcia. Brak usunięcia tego zapisu lub brak koordynacji tego rozwiązania z narzędziami polityki społecznej może doprowadzić do dramatycznego pogorszenia sytuacji pacjentów znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej – czytamy w apelu POL-ILKO.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomijnego, pomysł wprowadzenia zasady współpłacenia jest zupełnie niezrozumiały w obliczu konsekwentnego zwiększania nakładów publicznych na zdrowie a także coraz większego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autorzy apelu powołują się na raporty OECD. Wskazują one, że Polska znajduje się w czołówce państw pod względem odsetka osób doświadczających rujnujących wydatków prywatnych na zdrowie.

Apel Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO

Mając na uwadze chęć zapobieżenia dalszemu pogłębieniu nierówności w zdrowiu, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO zwróciło się do parlamentarzystów z postulatami o:

  1. eliminację dopłat pacjentów do produktów stomijnych lub wprowadzenie mechanizmów polityki społecznej, które wesprą pacjentów w najtrudniejszej sytuacji materialnej;
  2. utrzymanie propozycji zwiększenia limitów na sprzęt stomijny, aby zapewnić odpowiednią dostępność tych produktów dla pacjentów; co ważne – nie były one rewaloryzowane od 20 lat;
  3. ograniczenie zbędnej biurokracj a także wprowadzenie jednego dokumentu zlecenia na refundowane produkty stomijne.

Zdaniem sygnatariuszy dokumentu, uwzględnienie powyższych postulatów może przyczynić się do znacznej poprawy sytuacji pacjentów ze stomią. Apel Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO został przesłany drogą elektroniczną do wszystkich posłów i senatorów RP.

Czytaj także: Stomia – fakty i mity

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!