Chory korzystający z respiratora w domu jest ujęty w ramy systemu, który zapewnia mu szerokie wsparcie ze strony personelu medycznego. Z uwagi na rozproszony charakter opieki, musi on działać sprawnie, by zapewnić pacjentom komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Współpraca na kilku płaszczyznach

W domowym leczeniu respiratorem bardzo istotne jest zorganizowanie systemu opieki nad chorym w taki sposób, by zapewnić mu maksimum poczucia bezpieczeństwa.

Z uwagi na rozproszony charakter opieki, jest to nie lada wyzwanie. By mu sprostać, konieczne jest skoordynowanie działań na „kilku frontach”. Żaden nie może zawieść, ponieważ mogłoby to mieć poważne skutki dla pacjenta.

By system działał, kluczowe jest zaangażowanie bliskich chorego. To oni, a nie personel medyczny (jak w przypadku opieki szpitalnej), wezmą na siebie główny ciężar codziennej troski o chorego. Ich wyszkolenie i doświadczenie przełożą się więc bezpośrednio na komfort pacjenta.

Chory ma też  dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej czy rehabilitacji dostępnej w miejscu jego zamieszkania.

To jednak nie wszystko. Pacjenci używający respiratorów w domach i ich bliscy pozostają pod opieką specjalistycznych jednostek medycznych. Ich wsparcie w uproszczeniu polega na prowadzeniu i nadzorowaniu wentylacji domowej. Chorego odwiedza doświadczony personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci)j. Ośrodek zajmuje się również monitorowaniem i oceną skuteczności leczenia i jakości opieki. Pozwala to w porę wychwycić nieprawidłowości czy niepokojące sygnały. A w przypadku, gdy zorganizowana przez bliskich opieka okaże się niewydolna – w porę zareagować.

Ponadto, personel ośrodków zajmujących się chorymi używającymi respiratorów w domach współpracuje z lekarzami podstawowego i specjalistycznego systemu opieki zdrowotnej przy leczeniu choroby podstawowej i chorób towarzyszących pacjenta.

To jednak nie jedyne zadania, którym musi sprostać podmiot medyczny zapewniający domowe leczenie respiratorem. W jego gestii jest także dbanie o przygotowanie bliskich do sprawnej opieki nad chorym.

Podstawowe umiejętności rodzina zdobyła, gdy chory przebywał w szpitalu. Kompetencje opiekuńcze bliskich powinno się jednak podnosić podczas kolejnych szkoleń, prowadzonych przez odwiedzający pacjenta w domu personel medyczny. Im większe umiejętności opiekunów, tym większe poczucie bezpieczeństwa u chorego.

Logistyka również jest bardzo ważna

Charakterystyczne dla opieki nad chorymi korzystającymi z domowych respiratorów jest rozproszenie pacjentów. Ogromne znaczenie ma więc zapewnienie im sprawnego zaplecza logistycznego. Ośrodek wentylacji musi sprawnie i terminowo dostarczać sprzęt medyczny konieczny do terapii. Między innymi materiały eksploatacyjne czy osprzęt do respiratorów. Należy również zorganizować nadzór techniczny nad urządzeniami, w tym ich okresowe serwisowanie. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzonej terapii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.