Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej: Suma nadwykonań wynosi już 65 mln zł
Ministerstwo Zdrowia i NFZ nadal odmawiają wzięcia odpowiedzialności za chorych, za których członkowie Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zapłacili z własnych środków.
23 październik 2019
Suma niezapłaconych nadwykonań za okres styczeń – wrzesień 2019 r. w skali całego kraju wynosi już niemal 65 mln zł. Z tego ponad 58 mln zł stanowią nadwykonania członków Związku. Resztę natomiast nadwykonania podmiotów niezrzeszonych.
W związku z rosnącym z dnia na dzień zadłużeniem w stosunku do podmiotów zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM), członkowie Związku kontynuują więc dramatyczną decyzję, jaką podjęto 16 września o wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów. Dotyczy to pięciu województw:
- dolnośląskiego
- łódzkiego
- małopolskiego
- śląskiego
- świętokrzyskiego.
Łącznie w tych pięciu województwach już teraz pod opieką członków Związku przebywa ponad 1200 nadlimitowych pacjentów. W tym ponad 500 na Śląsku. Natomiast w kolejce czekają następni, póki co przebywając na oddziałach szpitalnych i generując wielokrotnie wyższe koszty dla płatnika.
Puste obietnice przed kamerą
We wrześniu prezes NFZ Adam Niedzielski uspokajał emocje. W mediach mówił, że „sprawy związane z finansowaniem nadwykonań będą systematycznie realizowane”, a także że „nie ma zagrożenia dla ciągłości realizowania procedury”. Natomiast minister Łukasz Szumowski podkreślał, że sytuacja powtarza się co roku i „nadwykonania zawsze płacono”. Minister mija się jednak z prawdą. Z danych zebranych przez OZŚWM wynika, że nadal w trzech województwach (dolnośląskie, małopolskie, świętokrzyskie) nie rozliczono nadlimitowych pacjentów za rok 2018!
– Obaj panowie powinni wreszcie zrozumieć, że powtarzany przez nich „wypracowany model współpracy” już się wyczerpał – uważa Zarząd OZŚWM. – Trzeba wreszcie zwaloryzować wartości obecnych i przyszłych kontraktów, aby odpowiadały one faktycznej liczbie pacjentów, będących pod opieką ośrodków wentylacyjnych. Dalej tego po prostu nie da się tak ciągnąć.
Są pomysły – nie ma reakcji MZ i NFZ
Interpelację poselską w sprawie nadlimitowych pacjentów złożyła poseł Ewa Kołodziej ze Śląska. To region szczególnie doświadczony rosnącą liczbą osób z POChP. Pytała w niej, czy resort planuje zakwalifikowanie wentylacji mechanicznej jako procedury ratującej życie. Uprościłoby to mechanizm jej finansowania. Jest to bowiem rozwiązanie gwarantujące zapłatę podmiotom świadczącym usługi wentylacji pozaszpitalnej. Warto pamiętać, że jej koszt w porównaniu z pobytem chorego w szpitalu jest kilkukrotnie niższy. Reakcji ze strony resortu zdrowia i NFZ nadal brak.
Źródło: OZŚWM
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l