Ocrelizumab i kladrybina na liście leków refundowanych od listopada
W projekcie listopadowej listy leków refundowanych znalazły się między innymi Ocrelizumab (Ocrevus) i Kladrybina – preparaty stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM). To dobra wiadomość dla chorych.
Różne oblicza stwardnienia rozsianego (SM)
Stwardnienie rozsiane najczęściej występuje w rzutowo-remisyjną postaci. Cechują ją okresy zaostrzenia choroby, po których następuje remisja. Nie jest to jednak jedyna postać, w jakiej występuje SM.
– Znana jest też postać pierwotnie i wtórnie postępująca. Od momentu zachorowania następuje u pacjenta utrata objętości mózgu. Dlatego bardzo ważna jest szybka diagnostyka i jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia – tłumaczy prof. Mariusz Stasiołek, kierownik Kliniki Neurologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Sęk w tym, że do tej pory refundowanego leczenia dla pacjentów, u których stwierdzono pierwotnie postępującą postać choroby nie było. Jakiś czas temu wraz z badaniami nad jednym z leków pojawiła się nadzieja.
– Pacjenci czekają na preparat, który jako pierwszy okazał się skuteczny w spowalnianiu lub hamowaniu tej formy SM. Chodzi o lek ocrelizumab – wyjaśniała jakiś czas temu dla TVP Info Dominika Czarnota-Szałkowska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.
Ocrelizumab – dla chorych na postać pierwotnie postępującą
Ocrelizumab to pierwszy i aktualnie jedyny zarejestrowany preparat hamujący progresję w pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Chorzy zmagający się z tą postacią choroby wiążą z Ocrelizumabem spore nadzieje.
I wszystko wskazuje na to, że się doczekali, ponieważ jak wynika z zapewnień ministerstwa zdrowia i doniesień branżowych portali, na listopadowej liście leków refundowanych ma się znaleźć również ocrelizumab (Ocrevus).
Maciej Miłkowski, cytowany przez portal Rynek Aptek zapewniał:
– Ocrelizumab (Ocrevus) znajdzie się na listopadowej liście leków refundowanych. Ocrelizumab w leczeniu rzutowych postaci stwardnienia rozsianego jest to czwarty dostępny lek w drugiej linii leczenia tej postaci SM. Posiada wysoki profil bezpieczeństwa – zaznaczył.
Ocrelizumab to aktualnie jedyny zarejestrowany preparat, który hamuje progresję pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego. Ocrelizumab podaje się pacjentom dożylnie – co pół roku.
Kladrybina – kolejny lek w postaci rzutowo-remisyjnej SM
To jednak nie jedyne dobre wieści z Ministerstwa Zdrowia.
Na liście refundacyjnej znalazła się także Kladrybina (Mavenclad) w tabletkach. Preparat ten jest podawany w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (SM). Preparat jest stosowany w 1., 2., 13., 14. miesiącu przez 5 dni. W 3. i 4. roku leczenie nie jest już wymagane dla 94% populacji.
– Preparat umożliwia stabilizację choroby trwającą co najmniej 4 lata. Na początku szóstego roku od rozpoczęcia terapii 73% pacjentów nie otrzymywało nadal innej terapii – dodał Maciej Miłkowski.
Lek działa selektywnie na limfocyty potencjalnie stanowiące integralną część procesów patologicznych zachodzących w rzutowej postaci SM.
Na wieść o wpisaniu preparatów na listę, SM – Walcz o siebie na swoim profilu w mediach społecznościowych napisali: – Mamy to! Okrelizumab i Kladrybina na liście leków refundowanych. Dziękujemy!
Źródła:
- http://www.rynekaptek.pl/polityka-lekowa/maciej-milkowski-o-kolejnych-nowosciach-objetych-refundacja,34313.html
- https://neurologia-praktyczna.pl/a3587/Ocrelizumab-wobec-placebo-w-pierwotnie-postepujacej-postaci-stwardnienia-rozsianego.html
- https://www.tvp.info/42720188/lek-dla-ciezko-chorych-bez-refundacji-nadzieja-w-resorcie-zdrowia