Obturacyjny bezdech dotyka również kobiet. Statystycznie na OBS choruje w Polsce co 5. mężczyzna i co 10. kobieta.

Pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić jest chrapanie. Choć nie każde chrapanie oznacza OBS, osoby dotknięte bezdechem sennym zawsze chrapią.

Inne objawy bezdechu sennego, które zarówno panie, jak i panowie mogą u siebie zaobserwować to:

  • powtarzające się epizody zatrzymania oddechu albo znacznego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych pacjenta;
  • niespokojny sen
  • wybudzanie się
  • poranne bóle głowy,
  • uczucie zmęczenia w ciągu dnia,
  • spadek saturacji (mierzona w chwili zatrzymania oddechu, saturacja jest nawet o 4% niższa niż w czasie czuwania), niedotlenienie organizmu,
  • wzmożona potliwość w czasie snu,
  • przyspieszenie rytmu serca, niepokój,
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu.

Jednak nie wszystkie objawy są równie charakterystyczne dla kobiet, co dla mężczyzn.

– Kobiety częściej mają problem nie tyle z zatrzymaniem czy spłyceniem oddechu, co ze zwiększonym wysiłkiem oddechowym wynikającym z obturacji – tłumaczy w jednym a materiałów wideo Rafał Myrta z CPAP Blog. – Wybudzenia spowodowane są zmniejszeniem średnicy dróg oddechowych. Dochodzi do ograniczenia przepływu dróg oddechowych. To odróżnia bezdech damski i męski – dodał.

OBS  obniża komfort życia

Bezdech senny bardzo odbija się nie tylko na jakości snu, ale i komforcie życia i codziennym funkcjonowaniu pacjentki. Zmęczenie i senność w ciągu dnia mogą się odbijać na jej możliwościach intelektualnych, a także jakości i efektywności pracy. OBS może powodować rozdrażnienie, lub np. kłopoty z dłuższym prowadzeniem samochodu. W przypadku kobiet jednym z symptomów bezdechu sennego może być również depresja.

W przypadku takiego samopoczucia połączonego z nocnym chrapaniem, warto poddać w wątpliwość przekonanie, że to skutek nawału pracy i niskiego ciśnienia. I udać się do lekarza.

“Przychodzi baba do lekarza”

Jak uczula Rafał Myrta – kobieta, nawet jeśli trafi do lekarza specjalisty, to często zdarza się, że zostaje odprawiona z kwitkiem, a jej objawy są bagatelizowane. Dlaczego?

– To co u kobiety rozbija sen, u mężczyzny jest mało znaczące i się tego nie leczy – tłumaczy Rafał Myrta, podkreślając, że normy obturacyjnego bezdechu sennego zostały stworzone “przez mężczyzn i dla mężczyzn”, więc kobiece objawy OSB się w te ramy nie zawsze wpisują.

Na jakość snu powinny być wyczulone także kobiety w ciąży. Zdarza się bowiem, że obturacyjny bezdech senny dotyka kobiet w 3. trymestrze ciąży. To niebezpieczne zjawisko może doprowadzić do niedotlenienia mózgu dziecka, a dla mamy zwiększać niebezpieczeństwo wystąpienia stanów przedrzucawkowych. Zazwyczaj ciążowy bezdech senny mija po porodzie.

Czytaj także: CPAP: Na czym polega leczenie obturacyjnego bezdechu podczas snu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.