Wraz z początkiem maja weszły w życie opracowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceny świadczeń gwarantowanych m.in. zespołów długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Co to dokładnie oznacza?

AOTMiT pod koniec 2021 roku dokonała ponownego wyliczenia wartości świadczeń dla poszczególnych grup pacjentów korzystających z wentylacji domowej.

Zaowocowało to dość burzliwą dyskusją między podmiotami sprawującymi opiekę nad pacjentami korzystającymi z leczenia respiratorem w domu a urzędnikami reprezentującymi Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Spór dotyczył zarówno sposobu dokonania nowych wyliczeń, jak i ostatecznego wyniku wyceny świadczenia dla poszczególnych grup pacjentów w ramach wentylacji domowej.

Zdaniem podmiotów medycznych opiekujących się pacjentami w ramach wentylacji domowej, poczynione przez AOTMiT wyliczenia mają się nijak do rzeczywistości. Zdaniem płatnika – wcześniej świadczenia były przeszacowane, a nowa wycena je urealnia. Ostatecznie, opracowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nowe wyceny świadczeń zaczęły obowiązywać z początkiem maja.

O 16, 29, 62%

Zmniejszenie taryf w poszczególnych grupach pacjentów korzystających z nieinwazyjnego leczenia respiratorem są następujące:

  • 16% – o tyle zmniejszono wycenę taryfy dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną z wyłączeniem świadczeniobiorców z przewlekłą niewydolnością oddechową na podłożu chorób nerwowo-mięśniowych (pow. 16 godzin). Oznacza to, że za opiekę nad nimi NFZ zapłaci 120,06 zł zamiast 142,73 zł – jak dotychczas
  • 29% – o tyle zmniejszyła się taryfa dla pacjentów korzystających z respiratora w sesjach trwających 8-16 godzin. Innymi słowy, NFZ za opiekę nad pacjentem z tej grupy zapłaci 90,40 zł (przed zmianą wyceny 127,62 zł)
  • 62% – o tyle zmniejszono taryfę dla pacjentów korzystających z wentylacji nieinwazyjnej w sesji poniżej 8 godzin na dobę; np. osoby z bezdechem sennym. W tej grupie pacjentów wycenę świadczenia zmniejszono ze 103,49 zł do 39,33 zł.

Zmiana wysokości taryf od kilku miesięcy budzi żywy sprzeciw w środowisku lekarzy. Głos w sprawie zabierają także sami pacjenci. Stowarzyszenie Jednym Tchem na swoim profilu w mediach społecznościowych skomentowało :- Obniżki są DRAMATYCZNĄ wiadomością dla pacjentów! Nie rozumiemy, dlaczego NFZ chce na nas oszczędzać.OZŚWM (Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej – dop. red.) zwracał uwagę, że wyliczenia powstały w oparciu o nieprawdziwe i nierzetelne dane. A nowe stawki świadczenia kształtują się poniżej kosztów jego wykonania!

Jeszcze bardziej krytycznie do zmian w wycenach odnoszą się pacjenci. W materiale jednej z popularnych telewizji zmianę wyceny taryf nazwano „eutanazją w białych rękawiczkach”.

Pytania o to, czy zmiana wyceny taryf dokonana przez AOTiTM pociągnie za sobą dalsze zmiany w strukturze świadczenia wentylacji domowej, czy wymusi gwałtowne cięcie kosztów dla podmiotów medycznych, które udzielają tych świadczeń – wciąż pozostają otwarte.

Czytaj także: dr Zbigniew Szkulmowski: Do wyceny wentylacji domowej należałoby podejść globalnie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.