Novartis Poland o negatywnej decyzji ws. refundacji terapii genowej w SMA
Firma Novartis Poland wydała oficjalne stanowisko w sprawie negatywnej decyzji dotyczącej refundacji terapii genowej w Polsce. Poniżej przywołujemy treść oświadczenia.
Oświadczenie Novartis Poland w sprawie negatywnej decyzji refundacyjnej dla terapii genowej (onasemnogen abeparwowek) w leczeniu SMA:
„Z przykrością informujemy, że Minister Zdrowia w drugiej instancji podtrzymał negatywną decyzję w sprawie refundacji terapii genowej (onasemnogen abeparwowek) w leczeniu pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Terapia genowa była przedmiotem postępowania refundacyjnego w ramach ustawy o Funduszu Medycznym. Decyzja Ministra Zdrowia w drugiej instancji zamyka proces.
Firma Novartis dostarczyła obszerne dowody naukowe, które wykazały klinicznie znaczące korzyści terapeutyczne dla populacji pacjentów z SMA, kwalifikującej się do leczenia terapią genową, dla których wiele innych krajów europejskich podjęło pozytywne decyzje refundacyjne. Dzięki czemu społeczność SMA otrzymała dostęp do tej nowej opcji terapeutycznej.
Pozytywnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie Ministra Zdrowia do wzięcia aktywnego udziału w nowym i złożonym procesie ubiegania się o finansowanie terapii genowej ze środków Funduszu Medycznego, dążąc do ustalenia ceny leku uwzględniającej realia społeczno-ekonomiczne. Wierząc, że doprowadzi to do szybszego dostępu do transformacyjnej i wysoce innowacyjnej jednorazowej terapii genowej dla dzieci z SMA. Proponowane przez nas rozwiązania zawierały elementy rabatu, określenia maksymalnych wydatków płatnika, płatności ratalnych, płacenia za efekt leczenia. Tak, aby ostateczny koszt leczenia terapią genową był uzasadniony ekonomicznie i odzwierciedlał lokalne warunki i wymagania refundacyjne.
„(…) wczesna diagnoza choroby, w połączeniu z jednorazowym podaniem terapii może dać pacjentom szansę na rozwój podobny do zdrowych rówieśników”
Program przesiewu badań noworodków w kierunku SMA jest systematycznie wdrażany w kolejnych województwach. Do końca tego roku ma objąć swoim zasięgiem cały kraj. Z perspektywy lekarzy i pacjentów to unikalna sytuacja. Dzięki niej lekarze mają możliwość rozpoczęcia leczenia pacjentów z SMA na wczesnym etapie. Kiedy objawy choroby jeszcze nie wystąpiły. To właśnie terapia genowa jest szczególnie potrzebna dla tej grupy pacjentów. Ponieważ wczesna diagnoza choroby, w połączeniu z jednorazowym podaniem terapii może dać pacjentom szansę na rozwój podobny do zdrowych rówieśników.
Dostępne dowody naukowe wskazują na istotny wpływ terapii genowej na poprawę przeżycia, osiąganie kolejnych etapów rozwoju ruchowego. A także zachowanie funkcji oddechowych i opuszkowych u chorych z SMA. Dane kliniczne wykazały również, że terapia genowa zapewnia szybką, znaczącą i klinicznie istotną korzyść u pacjentów z SMA typu 1. W tym przedłużone przeżycie bez zdarzeń niepożądanych, osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju ruchowego i trwałość leczenia. Obecne dowody naukowe dla terapii genowej obejmują okres 6, 8 lat.
„(…) mamy świadomość jak trudna do przyjęcia jest ta informacja”
Mimo negatywnej decyzji refundacyjnej w tym procesie, będziemy kontynuować nasze wysiłki i zaangażowanie na rzecz polskich pacjentów z SMA. Ponieważ mamy świadomość jak trudna do przyjęcia jest ta informacja. Szczególnie dla pacjentów z SMA, ich rodzin i lekarzy, którzy docenili wartość terapii genowej. Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz pacjentów i środowiska medycznego. A także pozostajemy otwarci na dialog z Ministrem Zdrowia w poszukiwaniu rozwiązań umożliwiających dostęp do leczenia terapią genową pacjentów z SMA w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich.
Źródła:
- https://www.novartis.pl/news/oswiadczenie-firmy-novartis-poland?fbclid=IwAR0K4OhkseemNXkK0Uvy0Y2mtQJoRyB8-bhFqg6GtbYlhpi7md7TbYi79Q
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.