To FAKT! Sprawdzili to w grupie ponad 10 tysięcy Chińczyków w wieku co najmniej 55 lat naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Swoje spostrzeżenia przedstawili podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Hypertension 2019 Scientific Sessions”. Co najważniejsze, pokazali, że jeśli nadciśnienie jest leczone, wówczas ryzyko rozwoju demencji spada.

To kolejny argument za tym, by regularnie przyjmować leki obniżające zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. A także zastosować istotne zmiany w stylu życia, które pomagają to nadciśnienie obniżyć. Takie jak:

  • dieta uboga w sól i tłuszcze nasycone
  • dieta bogata w warzywa
  • odpowiednia dawka ruchu
  • nauczenie się radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

Trójka naukowców: Shumin Rui, Chihua Li i L H Lumey przez cztery lata analizowała dane dotyczące blisko 11 tys. osób po 55. roku życia zarejestrowanych w bazie China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS). W domach uczestników przeprowadzono wywiady dotyczące sposobów walki z nadciśnieniem, poziomu wykształcenia, itp. A także wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci.

Po czterech latach obserwacji stwierdzono, że u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym (140/90 mmHg lub wyższym) spadek funkcji poznawczych następował szybciej niż u uczestników, którzy nie mieli nadciśnienia lub przyjmowali leki na nadciśnienie.

Naukowcy doszli do wniosku, że „nadciśnienie może przyśpieszyć pogorszenie funkcji poznawczych w okresie czterech lat”. Jednak proces ten może być przyhamowany przez terapię nakierowaną na obniżenie ciśnienia.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Wtedy, gdy wartość ciśnienia tętniczego przekracza 140/90 mm słupka rtęci. Dalej postępowanie jest różne w zależności od tego, jakie wartości ciśnienia ma pacjent. Lekarz dobiera zalecenia uwzględniając także wiele innych czynników. MIędzy innymi: wiek pacjenta, ewentualne inne choroby, jego styl życia, predyspozycje genetyczne itd.

Zarówno nadciśnienie, jak i pogorszenie funkcji poznawczych to istotne zagrożenia związanie ze starzeniem się. A stan naczyń krwionośnych w mózgu ma duży wpływ na takie funkcje jak pamięć, język czy rozumowanie.

jw, zdrowie.pap.pl

Czytaj także: Opieka nad osobą chorą na demencję – 10 nowych umiejętności według Teepy Snow

Źródło:
  1. Shumin Rui, Chihua Li, L H Lumey; Columbia Univ, New York, NY: Antihypertensive Treatment Stops Cognition Decline in Elderly Chinese With Hypertension

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.