12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Rok 2020  WHO ogłosiło rokiem pielęgniarek i położnych. Miał to być czas świętowania. Tymczasem – z uwagi na epidemię koronawirusa – ani na świętowanie, ani na refleksję nie ma czasu. Jest za to praca. W trudniejszych niż zazwyczaj realiach, a także niepokoju o zdrowie swoje i bliskich.

W ubiegłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 2020 rokiem pielęgniarek i położnych. Na świętowanie nie było jednak zbyt wiele czasu. Już na początku roku okazało się, że personel medyczny w wielu krajach musi się zmierzyć z nieznanym dotąd  zagrożeniem – epidemią wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 choroby COVID-19.

Życzenia od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

– Dni 8 i 12 maja 2020 roku wiążą się z refleksją o zawodach, które postrzegane są przez pryzmat empatii, poświęcenia, dobroci, towarzyszenia człowiekowi w zdrowiu i w chorobie. Czy w dobie pandemii wciąż mamy powód do świętowania? Tak! Będzie on trwał dotąd, dopóki będzie trwał uśmiech pacjenta i dopóki będzie istniała nadzieja na to, że choremu człowiekowi jesteśmy w stanie pomóc – napisała na swoich stronach internetowych Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Wybuch epidemii spowodował, że nagle aktualne stały się jednak słowa naszego hymnu pielęgniarskiego “Jeśli trzeba to ginąć będziemy, aby życie człowieka ratować” – zaznaczyła w swoim okolicznościowym wystąpieniu prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

– Proszę, przyjmijcie z serca płynące życzenia za waszą ofiarna pracę w tych szczególnych warunkach. W imieniu naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i własnym życzę determinacji zw przeciwstawianiu się może nielicznym, ale jakże przykrym przejawom niezrozumienia wśród tych którym pomagacie – w tym trudnym czasie życzy Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Do życzeń dołączamy się również my, dziękując za trud opieki i chęć zdobywania kolejnych szlifów w tym niełatwym zawodzie. Często zdarza się, że z całego personelu medycznego to właśnie pielęgniarka jest osobą, którą pacjent widuje najczęściej. Nierzadko to od wiedzy pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, ich doświadczenia a także empatii zależy poczucie bezpieczeństwa pacjenta – tak ważne w chorobach przewlekłych, rzadkich, terminalnych. Dziękujemy, że jesteście dla nas.

Dlaczego 8 i 12 maja?

Daty 8 a także 12 maja, gdy świętują pielęgniarki i położne, nie są przypadkowe.

8 maja to dzień urodzenia Stanisławy Leszczyńskiej (1896). Położnej, która w obozie koncentracyjnym Auschwitz II–Birkenau, sprzeciwiając się wyraźnym rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów.

100-lecie urodzin Florence Nightingale

12 maja (1820) to z kolei dzień urodzin uważanej za matkę nowoczesnego pielęgniarstwa i pierwszej szkoły kształcącej pielęgniarki Florence Nightingale. Pochodziła z zamożnej florenckiej rodziny. Florence w wieku 25 lat – mimo braku aprobaty rodziców – zdecydowała się na naukę zawodu pielęgniarki w szpitalu w Salisbury. Rodzice, chcąc wpłynąć na zmianę decyzji, wysłali ją w długą, zagraniczną podróż. Nie udało się na nią wpłynąć.

W 1850 roku odbyła 4-miesięczny kurs pielęgniarski dla diakonis protestanckich, potem praktykowała w kilku szpitalach. W 1854 r. za własne pieniądze kupiła leki, zorganizowała ochotniczki i trafiła do angielskiego szpitala polowego podczas Wojny Krymskiej. Zastała tam epidemie tyfusu i dyzenterii. Śmiertelność sięgała wówczas 42%.

W pierwszych tygodniach i miesiącach poprawiła warunki sanitarne, zorganizowała kuchnię i pralnię szpitalną. Doprowadziła do tego, że śmiertelność wśród pacjentów spadła do 2%. Powróciła do Anglii jako bohaterka narodowa.
Dzięki datkom, w 1860 roku założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarek, przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie.

Źródła
  1. https://nipip.pl/dzien-poloznej-i-miedzynarodowy-dzien-pielegniarki/
  2. https://everethnews.pl/newsy/who-2020-rokiem-pielegniarek-i-poloznych/
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Piel%C4%99gniarek
  4. https://youtu.be/dfe3nI8W50Q.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.