23 lutego medycy skierowali list do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Chodzi o niezaproszenie przedstawicieli największych samorządów medycznych na spotkanie z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia. Treść listu w całości publikujemy poniżej.

– Polska służba zdrowia zdała egzamin w trakcie pandemii. To ogromna zasługa wszystkich, którzy tworzą ia także realizują ochronę zdrowia – mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając spotkanie z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w zwalczanie skutków pandemii COVID-19.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział pracownicy personelu medycznego, służb ratowniczych, sanitarnych a takżę diagnostów laboratoryjnych. Jak zaznaczył Andrzej Duda, w Polsce nie doszło do sytuacji, aby dla potrzebujących nie starczyło w szpitalach miejsc. – Na szczęście nasi lekarze nie musieli wybierać. Komu dać środki ochrony zdrowia, środki ratujące życie takie, jak choćby respirator, a komu nie – mówił.
Zapewniam, że przez najbliższe lata, kiedy będę nadal sprawował urząd prezydenta, w Pałacu Prezydenckim będzie trwała nieprzerwana debata na temat ochrony zdrowia. A także tego, jak ją uczynić jeszcze lepszą – podkreślił.

Dzień po spotkaniu do Prezydenta Andrzeja Dudy z oficjalnym listem wystąpili przedstawiciele samorządów reprezentujących kilka zawodów medycznych. Delikatnie mówiąc, nie podzielili optymizmu prezydenta. Oto co napisali.

Szanowny Panie Prezydencie,

Z wielkim zaskoczeniem a takżę rozczarowaniem odebraliśmy informację o Pana wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19. Nie zostali na nie zaproszeni przedstawiciele największych samorządów zawodowych zawodów medycznych:

 • lekarskiego
 • pielęgniarek i położnych
 • aptekarskiego
 • diagnostów laboratoryjnych
 • fizjoterapeutów.

Pragniemy przypomnieć, że samorządy zawodów medycznych zrzeszają a także reprezentują wszystkie osoby wykonujące te zawody w Polsce. Zaś reprezentanci zawodów medycznych wybierani są w ramach demokratycznych procedur określonych ustawą. Wyrażamy zdanie, uwagi jak również postulaty kilkuset tysięcy pracowników medycznych. Osób, które od roku z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem stoją na pierwszej linii obrony przed pandemią. Pomimo że chcąc podzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami już wcześniej prosiliśmy Pana Prezydenta o spotkanie, do takiego spotkania nie doszło.

Dokonywanie ustaleń dotyczących systemu ochrony zdrowia bez uczestnictwa przedstawicieli zawodów medycznych ustawowo umocowanych do reprezentacji tych zawodów odbieramy z nieukrywanym rozżaleniem. To przedstawiciele samorządów zawodowych dysponują najszerszą wiedzą odnośnie palących problemów w ochronie zdrowia. Są również naturalnym partnerem do prowadzenia negocjacji w tej materii.

Dlatego brak zaproszenia na zorganizowane wczoraj spotkanie w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w czasie pandemii uważamy za wielki nietakt. Odbieramy to jako lekceważenie profesjonalistów medycznych. A także marginalizację naszego głosu, często krytycznie oceniającego działania władz publicznych w walce z pandemią. Taka sytuacja jest kolejnym przykładem unikania przez przedstawicieli władzy publicznej merytorycznej debaty z reprezentantami środowisk medycznych.

W dobie epidemii a także realnego zagrożenia zdrowia i życia Polek i Polaków oczekujemy lepszej współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dokument podpisali:

 • Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas
 • Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych, prezes Alina Niewiadomska
 • Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
 • Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja
 • Prezesa Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.
Źródła:
 1. https://nil.org.pl/aktualnosci/5339-list-zawodow-medycznych-do-prezydenta-rp
 2. https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2096,spotkanie-z-medykami-zaangazowanymi-w-walke-z-pandemia-covid-19.html

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.