Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Przy leczeniu nadciśnienia kluczowe są dwa aspekty: stałe przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia oraz styl życia/fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Leki na nadciśnienie lepiej zażywać rano?

To prawdopodobnie MIT! Prawdopodobnie, bo na razie jest tylko jedno badanie, które wykazało lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie przed snem w porównaniu do łykania ich rano.

Pięcioletnią obserwację 19 tysięcy pacjentów zażywających leki na nadciśnienie przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z galicyjskiego uniwersytetu w Vigo. Wnioski opublikowali w prestiżowym European Heart Journal. Okazało się, że pacjenci, którzy przyjmowali tabletki na nadciśnienie przed snem mieli znacząco niższe ryzyko zarówno udaru i zawału serca, jak i śmierci niż ci, którzy łykali swoje leki na nadciśnienie rano.

Leki na nadciśnienie: przed snem czy rano?

Okazało się, że połykanie tabletek na nadciśnienie przed snem dodatkowo o połowę zmniejsza zarówno ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jak też zgonu z ich powodu (w porównaniu do tych, którzy stosowali je rano).

Tymczasem lekarze zwykle zalecają przyjmowanie leków na nadciśnienie rano. W czasie snu ciśnienie tętnicze spada i jest to fizjologiczny proces. Nic dziwnego, że przyjęto, iż lepiej zabezpieczyć się przed wzrostem ciśnienia rano, kiedy rośnie.

Niewykluczone jednak, że obniżenie ciśnienia tętniczego nocą ma kluczowe znaczenie. Gdyż jeśli nie spadnie w czasie snu, to później jest bardziej podwyższone również w ciągu dnia. Wymaga to jednak dalszych badań.

Niezależnie od ich wyników przy leczeniu nadciśnienia kluczowe są dwa aspekty: stałe przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia oraz styl życia.

Okazuje się, że wielu pacjentów – według WHO przeciętnie aż połowa – nie stosuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Polscy pacjenci leczący nadciśnienie przodują w niechlubnej stawce osób różnej narodowości samowolnie zmieniających swoją terapię. Jak wykazało międzynarodowe badanie ABC (www.ABCproject.eu) aż 58 proc. polskich pacjentów z tym schorzeniem nie przestrzega lekarskich zaleceń. Np. zmniejsza dawki leków, przestaje je w ogóle zażywać, zażywa nieregularnie.

Co powinni zrobić pacjenci z nadciśnieniem, jeśli chcą poprawić swój stan zdrowia? Osiągną swój cel wtedy, gdy regularne przyjmowanie zaleconych leków połączą z ograniczeniem spożywania soli. A także unikaniem alkoholu, abstynencją tytoniową i dbałością o prawidłową sylwetkę.

W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 14 mln Polaków w wieku 19-99 lat. Wskazuje na to Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ II z 2014 r.

Czytaj także: Uwaga na fałszywe leki. Nie daj się nabrać!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!