Partnerzy portalu:
Piątek: 14 czerwca 2024

Placówki medyczne, które, które przystąpią do programu muszą spełniać szereg kryteriów/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Leczenie chirurgiczne nowotworu prostaty z użyciem robota

Od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota. Podajemy kryteria, które muszą spełnić ośrodki, żeby wejść do tego programu.

Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego dodano do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z zakresu leczenia szpitalnego.Zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego obowiązuje od początku kwietnia.

Takie świadczenie będą mogły wykonywać placówki medyczne, którzy posiadają: oddział szpitalny o profilu urologia lub oddział o profilu chirurgia onkologiczna. A także blok operacyjny w lokalizacji. Ośrodki muszą mieć również udokumentowane wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie. Przy czym ten warunek dotyczy operacji usunięcia prostaty nie tylko przy użyciu systemu robotowego, ale też innymi metodami. W zakresie tego warunku wprowadzono okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r.

To oznacza, że ośrodek, który zamierza realizować takie świadczenie systemem robotowym, będzie musiał wykazać, że w 2022 r. wykonał co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu przy użyciu różnych metod.

Dla lekarza przeprowadzającego zabieg wprowadzono wymóg posiadania doświadczenia w zakresie przeprowadzania operacji z zastosowaniem systemu robotowego.

Taki zabieg może wykonywać lekarz specjalista w dziedzinie urologii lub chirurgii onkologicznej lub chirurgii czy chirurgii ogólnej, posiadający udokumentowane doświadczenie pokazujące, że przeprowadził co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotowego w ostatnim roku lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach. Powinno to być potwierdzone przez właściwego konsultanta wojewódzkiego. W zakresie tego warunku również ustanowiono okres przejściowy do 1 stycznia 2023 r.

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-1-kwietnia-finansujemy-leczenie-chirurgiczne-nowotworu-prostaty-z-uzyciem-robota

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!