Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Od 18 maja do pracy wrócili fryzjerzy. Tym samym rozpoczął się trzeci etap luzowania restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w Polsce/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Koronawirus w Polsce: Trzeci etap łagodzenia obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Łukasz Szumowski i Dariusz Piontkowski poinformowali w środę (13 maja br.) o szczegółach trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń związanych w epidemią koronawirusa w Polsce. Od 18 maja br. działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie oraz kosmetyczne, a także bary i restauracje. Dzięki nowym zasadom do pojazdów komunikacji miejskiej wejdzie więcej osób.

– W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy trzeci etap „odmrażania” gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Fryzjerzy, kosmetyczki, salony urody wracają do pracy

Od 18 maja br. swoją działalność będą mogły wznowić m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne salony urody – będą musiały to jednak zrobić w sposób zapewniający bezpieczeństwo klientów i obsługi. Aby skorzystać z usług, trzeba będzie umówić się telefonicznie lub online. Według ściśle określonych zasad wznowiona zostanie także działalność barów, kawiarni i restauracji – na 1 osobę w lokalu będzie musiało przypadać co najmniej 4 m2, stoliki będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie, a kucharze i obsługa będą musieli nosić rękawiczki i maseczki.

– Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł – w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnych poczekalni. Nie możemy siedzieć w tłumie także w restauracji czy kawiarni – wiele zależy od nas – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Poluzowanie restrykcji w kościołach

Zmniejszeniu ulegną także restrykcje związane z przebywaniem wiernych w kościołach i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja br. podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 mkw..

Zmiany w edukacji

Od 18 maja br. będzie można prowadzić m.in. zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Zwiększy się także limit osób, które mogą wejść do środków transportu zbiorowego – do autobusu, tramwaju lub metra wejdzie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). To zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, z której opcji skorzystać.

Aktywność fizyczna na otwartej przestrzeni

Od najbliższego poniedziałku podniesione zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (plus 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (plus 4 trenerów). Wprowadzona zostanie także możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób (plus trenerzy) w zależności od wielkości hali.

Znoszenie kolejnych restrykcji od 25 maja

Od 25 maja br. umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W szkołach będą mogły się odbywać konsultacje maturzystów i uczniów 8. klas z nauczycielami przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca br. będą mogły się odbywać konsultacje dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja br. dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca br.

Koronawirus w Polsce: obostrzenia na granicach

Przypominamy, że o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku przedłużono  kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole pozostają również w portach morskich i na lotniskach.
Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Zostań w domu, jeśli możesz.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.
Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/mswia/trzeci-etap-lagodzenia-obostrzen

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!