W związku z nowymi przypadkami zakażeń koronawirusem, władze zdecydowały o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń.  W nocy z piątku na sobotę ogłoszono między innymi decyzję o ograniczeniu działalności  galerii handlowych. Sprawdź jakie restrykcje niesie ze sobą stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzonego w Polsce 12 marca.

W czwartek minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o tym, że w Poznaniu zmarła 56-letnia pacjentka, która była zakażona koronawirusem. W piątek wieczorem podano informację o drugiej osobie, która zmarła – 73-letnim mężczyźnie. W sobotnie południe zakażenie koronawirusem potwierdzono u 93 osób, 521 – było hospitalizowanych 3 151- podlegało kwarantannie, 17 784 objęto nadzorem epidemiologicznym. Wykonano 4 414 testów.

Pierwsze ofiary koronawirusa w Polsce

– Pacjentka miała choroby współistniejące. Wymagała także przyjmowania leków obniżających odporność – podał prof. Łukasz Szumowski i złożył kondolencje oraz wyrazy ubolewania bliskim pacjentki z Poznania. W piątek w godzinach wieczornych podano informację o śmierci 73-latka. Mężczyzna przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej jednego z wrocławskich szpitali.

– To pokazuje, że zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne – podkreśla prof. Szumowski. To może być poważna infekcja, zwłaszcza dla osób, które są od nas słabsze.

WHO ogłasza pandemię

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wprowadził także, w drodze rozporządzenia, stan zagrożenia epidemicznego.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
  • ograniczenie lub zakaz obrotu a także używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów a także dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne a także osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Tak też się stało.

Koronawirus w Polsce: Odwołane imprezy, zawieszone zajęcia w szkołach i na uczelniach, ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca także o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. W ostatnich dniach odwołano wiele imprez, koncertów, spektakli.

W piątek podczas wieczornej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił – Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił premier. To jednak nie jedyne ograniczenia.

Kontrole na granicach

W nocy z piątku na sobotę na wszystkich granicach wprowadzono pełne kontrole.

– Granice pozostają jednak otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, żeby zabrakło żywności, Polska jest jednym z największych producentów żywności. Mamy bardzo duże nadwyżki i widać, że zupełnie niepotrzebna była panika dotycząca sklepów i wykupywania towarów w krótkim czasie – tłumaczył Morawiecki.

Ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego:

  • pełne przywrócenie granic, strzeżonych przez straż graniczną i wojsko, przekraczanie granic możliwe tylko na wyznaczonych przejściach;
  • Polacy i cudzoziemcy wracający do pracy do Polski będą poddani 14-dniowej kwarantannie;
  • pozostali cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do kraju;
  • wstrzymanie zagranicznych połączeń lotniczych i kolejowych (poza czarterami, którymi Polacy będą wracali do kraju);
  • ruch samochodowy Polaków wracających do kraju zostanie utrzymany (tylko przez wskazane przejścia);
  • ruch wewnątrz kraju będzie się odbywał bez zmian;
  • przepływ towarów zostaje utrzymany;
  • zamknięte galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami);
  • zawieszenie działalności restauracji, kawiarni, kasyn, pubów, kasyn, etc. (możliwa opcja „na wynos” lub „na dowóz”);
  • zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym religijnych, ale też prywatnych).

Testy na koronawirusa

W Polsce badania diagnostyczne w kierunku koronawirusa prowadzi 15 laboratoriów. Minister zapowiedział, że rozważane jest włączenie do diagnostyki także laboratoriów w jednostkach klinicznych klasy BSL-2, które spełniają wymagania Światowej Organizacji Zdrowia

Minister zdrowia podkreślił również, że liczba testów będzie gwałtownie wzrastać.

Kiedyś wysokie prawdopodobieństwo zakażenia dotyczyło osób, które przyjechały np. z Chin czy Włoch i u nich robiliśmy testy, a teraz testujemy coraz więcej osób, które miały kontakt z zakażoną osobą – mówi Szumowski.Zatem zmieniamy tryb postępowania i zaczynamy testować kierowanych do kwarantanny.

 

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-dzis-wprowadzimy-stan-zagrozenia-epidemicznego2
  2. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1946270,1,84-zakazenia-dwie-osoby-nie-zyja-w-polsce-stan-zagrozenia-epidemicznego.read

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.