Po majówce niektóre muzea, instytucje kultury, przedszkola, galerie handlowe – zamknięte z powodu epidemii koronawirusa w Polsce  – na powrót otworzą swoje podwoje. Korzystanie z nich jednak możliwe będzie przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Co ważne  dla fizjoterapeutów i ich pacjentów – przywrócono również zabiegi rehabilitacyjne.

Podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego poinformowano o wprowadzeniu II etapu luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

– Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy – ale nie jest to kontrola całkowita – mówił między innymi premier Mateusz Morawiecki.

II etap odmrażania gospodarki – szczegóły

Oto szczegóły II etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii:

6 maja

  • otwarcie żłobków i przedszkoli, przy czym w przypadku każdej placówki decyzja zależy od organu założycielskiego.

4 maja

  • otwarcie hoteli i miejsc noclegowych
  • otwarcie galerii handlowych
  • przywrócenie zabiegów rehabilitacyjnych
  • otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

Rozsądek i reżim sanitarny

– Hotele i miejsca noclegowe otwieramy od 4 maja po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – mówił premier na konferencji.

Podczas zakupów w galeriach handlowych będą obowiązywały podobne zasady jak podczas zakupów w mniejszych sklepach, tzn. 1 klient na 15 mkw. powierzchni.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że kolejne etapy luzowania obostrzeń ogłaszane będą co dwa tygodnie. Ich wprowadzanie będzie zależeć od tempa przyrostu zachorowań na koronawirusa i dyscypliny społecznej związanej z przestrzeganiem zasad dystansu społecznego.

– Otwieramy gospodarkę, ale ani o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa. Pamiętajmy: z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w sytuacjach życiowo koniecznych – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.