Epidemia koronawirusa w Polsce trwa – po tygodniach narodowej kwarantanny a także restrykcji w życiu społecznym i gospodarczym premier i minister zdrowia ogłosili nowe zasady, które już za kilka dni zaczną obowiązywać w handlu oraz dostępie do terenów zielonych – parków i lasów. Przedstawili także ramowy plan zdejmowania kolejnych obostrzeń wprowadzonych na przestrzeni ostatniego miesiąca w ramach walki z koronawirusem.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan znoszenia części obostrzeń wprowadzonych w Polsce w ostatnich tygodniach z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

– Wielkanoc była trudnym czasem dla wszystkich Polaków. (…) Nie mogliśmy spotkać się z rodziną i to bolesne doświadczenie – mówił w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki, zarysowując ramowy plan działania na kolejne tygodnie, może miesiące.

– Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu. Etapu stopniowego zdejmowania obostrzeń – zaznaczył.

Co to dokładnie oznacza?

Bez zmian pozostają zasady dotyczące bezpiecznego dystansu w przestrzeni publicznej i obowiązek noszenia maseczek. Premier zaznaczył również, że wszędzie tam, gdzie jest to możliwe należy wdrażać lub utrzymywać pracę zdalną i korzystać z cyfrowych procesów.

Plan powrotu do tego, co rząd nazywa „nową normalnością” został podzielony na cztery etapy, bez wyraźnych dat informujących o tym, kiedy będą one wdrażane. Wszystko zależy bowiem od rozwoju epidemii, a ten trudno jednoznacznie przewidzieć.

– Jeśli krzywa zakażeń będzie się wypłaszczać lub spadać, będziemy szybciej je wprowadzać, wszystko zależy od sytuacji – mówił premier.

– Znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, która przez dłuższy czas będzie pewnie z nami i musimy się nauczyć w niej żyć. Pokazujemy drogę, która musi oznaczać utrzymanie dyscypliny społecznej, ale i dawać nadzieję na w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i gospodarce – podsumował.

Pierwsze złagodzenie obostrzeń – zarówno w życiu społecznym, jak i działalności gospodarczej zaplanowano na poniedziałek, 20 kwietnia. W sumie plan odmrażania działalności gospodarczej i życia społecznego podzielono na cztery etapy.

Etap I (od 20 kwietnia)

Działalność gospodarcza

  • zaczną obowiązywać nowe zasady w handlu i usługach. W sklepach do 100 mkw. będą mogły przebywać 4 osoby na 1 kasę, w tych powyżej 100 mkw. – jeden klient na 15 mkw. powierzchni.

Życie społeczne:

  • możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (przy zachowaniu dystansu społecznego i z zasłoniętą twarzą)
  • otwarcie lasów i parków – z wyłączeniem placów zabaw
  • w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 mkw. powierzchni
  • bez opieki dorosłego będą się mogli przemieszczać młodzi ludzie pow. 13. roku życia.

Etap II

Działalność gospodarcza:

  • otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych.

Życie społeczne:

  • otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów a także galerii sztuki.

Etap III

Działalność gospodarcza:

  • gastronomia – stacjonarnie – z pewnymi ograniczeniami
  • otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych
  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych.

Życie społeczne:

  • wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
  • organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali.

Etap IV

Działalność gospodarcza:

  • otwarcie salonów masażu i solariów
  • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness.

Życie społeczne:

  • teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Prof. Łukasz Szumowski: Będziemy musieli się nauczyć żyć z epidemią przez dłuższy czas

– Będziemy musieli się nauczyć żyć z epidemią przez dłuższy czas. Zasłaniać twarze w miejscach publicznych, dezynfekować powierzchnie, ręce, zachowywać dystans, przebywać na kwarantannie. A także chronić najstarszych, chorych, maksymalnie używać form zdalnych pracy – mówił, wskazując, że epidemia może potrwać dłuższy czas.

– Rok, półtora, może nawet dwa lata – dodał, zaznaczając że powrót do pełnej normalności bez reżimu sanitarnego będzie możliwy dopiero wówczas, gdy powstanie szczepionka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.