Partnerzy portalu:
Wtorek: 23 lipca 2024

Zdaniem KIF konstrukcja programu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia nie spełnia warunku powszechności/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

KIF o programie rehabilitacji postcovidowej

– Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała program, który przekazała Ministerstwu Zdrowia. Niestety, program ogłoszony 2 kwietnia przez Ministerstwo Zdrowia nie realizuje priorytetowych celów – to reakcja KIF na program rehabilitacji postcovidowej ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia.

Jako główne cele rehabilitacji postcovidowej KIF wymienił:

  • ograniczenie skutków zdrowotnych spowodowanych biologicznymi czynnikami szkodliwymi;
  • wspomaganie pełnego powrotu do zdrowia i aktywności (w tym zawodowej) osób, po przebyciu COVID-19;
  • przeciwdziałanie skutkom następstw choroby takich jak: niezdolność do pracy, obniżenie jakości życia, przedwczesny zgon (dotyczy chorych po ciężkim przebiegu COVID-19).

Jak – zdaniem KIF – powinna wyglądać organizacja rehabilitacji po COVID-19

Zdaniem KIF konstrukcja programu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia nie spełnia warunku powszechności.

Przez „powszechność” KIF rozumie:

  1. Łatwy dostęp bez skierowania na podstawie udokumentowanego przebiegu zarażenia koronawirusem. W takim przypadku system nie zostaje odciążony. Lekarzom dołożono kolejny obowiązek: wizyta, której jedynym celem jest wystawienie skierowania na fizjoterapię postcovid. Poza dodatkową czynnością dla lekarzy, generuje to także dodatkowy koszt.
  2. Możliwość rozszerzenia realizacji przez praktyki fizjoterapeutyczne, które są rozproszone w całym kraju. A przez to zlokalizowane „blisko pacjenta”. To pozwoliłoby zapewnić „deklarowaną powszechność”. Realizacja przez duże podmioty, które już mają problem z zapewnieniem świadczeń dla innych grup pacjentów spowoduje zablokowanie systemu rehabilitacji. A także w drastyczny sposób ograniczy dostępność. Informacja ze strony www.gov.pl jasno wskazuje, iż świadczeń mogą udzielić tylko te podmioty, które już świadczą usługi NFZ. Czyli również te, do których już dziś czeka w kolejkach ponad 2 mln pacjentów.
  3. Ważną kwestią jest także właściwa wycena świadczenia.

– Tylko spełnienie tych dwóch założeń łącznie daje szansę na sukces programu i zbudowanie pozytywnych efektów dla społeczeństwa – podsumowała swoją opinię Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Źródła:
  1. https://kif.info.pl/fizjoterapia-postcovid-z-utrudniona-dostepnoscia/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!