Kiedy zgłosić się na SOR?
SOR to szpitalny oddział ratunkowy – trafiają do niego zarówno pacjenci przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego, jak i pacjenci, którzy zgłaszają się po pomoc samodzielnie. Czy wiesz kiedy szukanie pomocy na SOR-ze jest uzasadnione?
Prędzej czy później każdy z nas zostanie pacjentem i będzie potrzebował interwencji lekarskiej. To fakty. Osobną kwestią jest jednak zrozumienie, jak działa polska służba zdrowia, czyli gdzie powinniśmy szukać wsparcia w walce z dolegliwościami , chorobami, przy urazach. Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) i opieka specjalistyczna nie budzą szczególnych wątpliwości. inaczej jest ze szpitalnym oddziałem ratunkowym.
Czym jest SOR
Szpitalny oddział ratunkowy, tzw. SOR jest częścią szpitala. Personel medyczny udziela na SOR-ze świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Każdy zgłaszający się na SOR powinien zostać przyjęty. Nie ma znaczenia czy osoba taka zgłosiła się sama czy została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego. Jednakże o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia na SOR a stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny.
Aby skorzystać z pomocy szpitalnego oddziału ratowniczego (SOR) nie trzeba mieć specjalnego skierowania od lekarza. Nie ma również znaczenia miejsce zamieszkania pacjenta.
Kto powinien korzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR)
Na szpitalny oddział ratunkowy powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Co to oznacza? Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być:
- poważne uszkodzenie funkcji organizmu
- uszkodzenie ciała
- utrata życia.
Takie objawy to np.:
- napad drgawek
- nagły silny ból brzucha
- krwawienie z przewodu pokarmowego
- silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych
- uraz
- zatrucie.
Stan nagły wymaga od personelu medycznego podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych oraz leczenia. Ocena czy w danej sytuacji u pacjenta wystąpił stan nagły, należy wyłącznie do lekarza udzielającego świadczenia zdrowotnego.
SOR nie zastępuje specjalistki ani POZ!
Co ważne, a o czym pacjenci często zapominają, wizyta na SOR-ze nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej. Udzielanie świadczeń zdrowotnych na SOR polega na wstępnej diagnostyce. A także podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Po zdiagnozowaniu pacjenta oraz ustabilizowaniu jego funkcji życiowych jest on wypisywany. Lub – jeśli wymaga dalszego leczenia – przekazywany do oddziału, który zajmuje się leczeniem danej choroby. Natomiast, gdy zachodzi potrzeba leczenia pacjenta w innej specjalistycznej placówce medycznej, szpitalny oddział ratunkowy powinien zapewnić pacjentowi transport sanitarny do tej placówki.
Podmiot leczniczy, w ramach którego funkcjonuje SOR, nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
Źródła:
- Informacje Rzecznika Praw Pacjenta
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.