Twórcy kampanii społecznej “Niezbędne dla zdrowia” – Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta – podkreślają wagę dbania o higienę osobistą. Dlaczego jest ona tak, ważna?

Systematyczne dbanie o higienę osobistą utrzymuje organizm w zdrowiu oraz zapobiega chorobom, dlatego uczmy jej już od najmłodszych lat. Zacznijmy od wyrobienia u dzieci nawyku codziennego mycia ciała w ciepłej wodzie z mydłem.

Zwróćmy im szczególną uwagę na pielęgnację miejsc intymnych, pach, stóp, głowy i włosów oraz rąk wraz z paznokciami. Regularne mycie usuwa brud, nieprzyjemny zapach oraz szkodliwe zarazki.

Przypominajmy dzieciom o tym także po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem. Nauczmy je codziennej zmiany bielizny oraz dbania o czysty ubiór i obuwie.

Równie ważne jest wyrobienie nawyku troski o zdrowe zęby i dziąsła. Zęby powinny szczotkować około 2 minut zarówno rano, jak i wieczorem. Możemy dodatkowo stosować nici dentystyczne oraz płukanki. Zaniedbania higieny jamy ustnej mogą skutkować próchnicą i parodontozą, które prowadzą do utraty zębów, nieświeżego oddechu oraz mają negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Wyrobienie zwyczaju mycia zębów pozwala uniknąć kosztownego leczenia oraz dłużej cieszyć się zdrowym uzębieniem.

Pamiętajmy, że wyrobienie u dzieci nawyku dbania o higienę osobistą przyczyni się do poprawy ich zdrowia. W tym celu dajmy im dobry przykład, poprzez wspólną naukę dobrych praktyk.

Dr n. med. Agnieszka Pawlik,  Lek. dent. Andrzej Cisło

Źródła:
  1. Naczelna Izba Lekarska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.