Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024

Nawet 3-godzinny spacer raz w tygodniu zmniejsza umieralność o ok. 25-47% oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o ok. 30-50%/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Kampania "Niezbędne dla zdrowia": Bądź aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania naszego organizmu w zdrowiu – uważają Rzecznik Praw Pacjenta i Naczelna Izba Lekarska, autorzy wspólnej kampanii „Niezbędne dla zdrowia”.

Nawet 3-godzinny spacer raz w tygodniu zmniejsza umieralność o ok. 25-47% oraz zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o ok. 30-50%. Natomiast zdrowotne efekty ćwiczeń można zauważyć już przy trzech półgodzinnych treningach tygodniowo.

Jakiego typu to może być aktywność?

Może to być np. szybki spacer lub lekki trucht. Nie ma potrzeby zapisywania się do klubu fitness. Zacznij od wchodzenia po schodach, zrobienia porządku w domu lub ogródku bądź parkowania auta w oddaleniu od celu podróży.

Takie zachowania zapobiegają:

  • otyłości
  • cukrzycy
  • zaburzeniom lipidowym
  • nadciśnieniu tętniczemu
  • chorobom naczyń obwodowych
  • osteoporozie
  • a nawet rakowi jelita grubego.

Wysiłek fizyczny a zdrowie

Wysiłek fizyczny odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobom degeneracyjnym mózgu, w tym chorobie Alzheimera, zespołom bólowym, zaparciom czy depresji. Brak aktywności fizycznej wiąże się z gorszą jakością życia oraz negatywnie wpływa na stan zdrowia.

Zdrowa dieta dla zdrowia organizmu

Znacznie trudniejsze niż w przypadku wysiłku fizycznego wydaje się doprecyzowanie pojęcia zdrowej diety. Jej podstawą powinna być odpowiednia ilość kalorii, sodu, potasu, wapnia, witamin i mikroelementów. Można to osiągnąć poprzez regularne spożywanie mniejszych porcji, ale za to zróżnicowanych posiłków. Skład każdego z nich powinien być ułożony zgodnie z piramidą zdrowia: 45% powinny stanowić ziarna oraz strączki, 40% warzywa i owoce, a 15% ryby, drób, jaja, chude mięso, a także węglowodany. Ważne jest, aby produkty były pozbawione szkodliwych polepszaczy.

Nieodpowiednia dieta a także brak aktywności fizycznej są jedną z przyczyn przedwczesnych zgonów.

Prof. dr hab. n. med. Jan Duława

Źródła:
  1. Naczelna Izba Lekarska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!