W Polsce od kilku miesięcy coraz więcej mówi się o pacjentach objętych respiratoterapią domową. Choć przyczynami do wentylacji mechanicznej jest najczęściej POChP i inne choroby rzadkie, ta grupa chorych wcale nie jest tak mała. Jest ich ok. 10 tys.

Ta liczba, niestety, będzie stale rosła. Chociażby z uwagi na zanieczyszczenie powietrza w Polsce i liczne przypadki powikłań po COVID-19. Ta choroba może dotknąć każdego z nas. Jak wygląda życie takiego pacjenta? Z czym wentylowany musi mierzyć się na co dzień?

Stowarzyszenie działające na rzecz wentylowanych przybliża rzeczywistość pacjentów i tym razem chciałoby przyjrzeć się stanowi ich samopoczucia. Stowarzyszenie Pacjentów JEDNYM TCHEM! na Rzecz Wentylacji Domowej zaprasza do udziału w anonimowym badaniu wszystkich pacjentów objętych wentylacją mechaniczną.

– Chorzy od blisko roku mierzą się z niepewnością co do dalszych losów świadczenia wentylacji mechanicznej; wstrzymanymi przyjęciami pacjentów (na skutek obniżki wyceny taryf); planowaną reformą świadczenia, której szczegóły wciąż nie są znane; strachem o to czy personel medyczny nadal będzie wspierał ich w domach (w związku z podwyżkami płac w szpitalach) czy rosnącymi rachunkami za prąd. Oprócz tego, głównym ich ograniczeniem jest choroba lub choroby, przez które muszą poddawać się wentylacji. A najprostsze domowe czynności są dla nich wyzwaniem. Środowisko pacjenckie chce uświadamiać o tych ograniczeniach a także problemach, z którymi się mierzą – teraz chcieliby zbadać stan samopoczucia wentylowanych – informuje stowarzyszenie.

Badanie samopoczucia pacjenta stosującego wentylację mechaniczną w warunkach domowych

Stowarzyszenie JEDNYM TCHEM! na Rzecz Wentylacji Domowej zaprasza do wypełnienia ankiety, której wyniki mają zbadać stan samopoczucia pacjentów objętych respiratoterapią w warunkach domowych. Celem badania jest wykazanie potrzeb chorych związanych ze świadczeniem opieki długoterminowej. W badaniu mogą wziąć udział osoby od 18 r.ż. Udział w nim jest anonimowy i dobrowolny.

Wyniki posłużą w stworzeniu publikacji a także materiałów skierowanych do społeczeństwa i decydentów, które pokażą, jak wygląda stan emocjonalny pacjentów i pozwoli zrozumieć ich potrzeby.

– Ten obszar nie został do tej pory szczegółowo zbadany przez nasze środowisko. A zauważamy taką potrzebę z wielu trudnych rozmów z wentylowanymi, których doświadczamy. Mamy nadzieję, że pacjenci będą otwarci na podzielenie się swoimi doświadczeniami w ankiecie. Dzięki temu społeczeństwo będzie mogło lepiej zrozumieć ich potrzeby – mówi Elżbieta Szlenk-Czyczerska, wiceprezes Stowarzyszenia JEDNYM TCHEM!, pielęgniarka anestezjologiczna

Badanie w wersji online jest dostępne tutaj lub na stronie Stowarzyszenia: www.jednymtchem.pl. Wypełnienie ankiety powinno zająć kilka minut.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.