Wielkimi krokami nadchodzi wiosna. Warto zadbać zatem również o stan swojej skóry. Przez duże różnicę temperatur, grube ubrania czy niewłaściwą pielęgnację, jej wygląd często pozostawia wiele do życzenia. Jak sprawić, aby skóra odzyskała blask i elastyczność po zimie?

Dlaczego skóra staje się wiotka i traci swoją jędrność?

W skórze znajdują się 3 typy włókien: kolagenowe, sprężyste i retikulinowe. To one sprawiają, że nasza skóra jest sprężysta. Jedne z nich odpowiadają dodatkowo za jędrność tkanki i są bardzo odporne na rozciąganie. Mowa o włóknie kolagenowym. Włókna ulegają ciągłej przebudowie. Aby zachować jędrność skóry, ważne są tak zwane fibroblasty. To właśnie one, w zniszczone miejsca, muszą wytworzyć nowe białka. Kiedy fibroblasty są mniej aktywne, poziom kolagenu spada, a skóra zaczyna tracić swoją jędrność.

Kluczem do sukcesu jest…

Kluczem do sukcesu jest działanie od wewnątrz, czyli odpowiednia dieta. Ile, jak i co jeść, aby skóra odzyskała dawne piękno? Najważniejsze jest regularne odżywianie. Staraj się jeść mało, a często, w równych odstępach czasu. Przyjmuje się, że człowiek powinien jeść aż 5 posiłków dziennie. To dostarczy nie tylko odpowiedniej ilości energii Twojemu organizmowi, ale i poprawi wygląd skóry. To dzięki kolagenowi skóra jest napięta – im więcej organizm go wytwarza, tym lepiej wyglądasz. Kolagen znajdziesz m.in. we wszystkim, co jest w galarecie, np. rybach, nóżkach wieprzowych bądź cielęcych. Dodatkowo, obecny jest w podrobach, golonkach, gotowanych chrząstkach.

Aby taka dieta miała sens, należy uzupełniać ją o witaminę C zawartą w owocach, warzywach – to najlepszy przyjaciel kolagenu, bez którego powrót do zadowalającego stanu skóry będzie niemożliwy.

Również picie odpowiedniej ilości wody poprawi stan Twojej skóry. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. Pamiętaj, że na stan skóry źle wpływają słodycze, fast foody czy alkohol.

Jak uzyskać odpowiednie napięcie skóry od zewnątrz?

Odpowiedzią na to pytanie jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich skład. Nie zawsze drogi krem, w ekskluzywnie wyglądającym opakowaniu, będzie właściwy. Wszystko zależy od składu – to dzięki określonym właściwościom składników będą one mogły wnikać w głąb naskórka, uzupełniając niedobory kolagenu.

Jakie kosmetyki wybierać?

Te bogate w wyciąg z aloesu, olejek awokado, proteiny zbóż. Równie pomocne będą kwasy AHA i BHA, które złuszczają skórę, powodując, że nabiera świeżości i zdrowego kolorytu. Takie złuszczanie skóry dodatkowo przyspiesza procesy naprawcze. Skóra regeneruje się, wytwarzając kolagen i elastynę. Trzeba pamiętać o tym, że nawet najlepszy balsam z idealnym składem to za mało, aby przywrócić skórze jędrność. Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, ważna jest również aktywność fizyczna.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.