Jak skutecznie walczyć z nadwagą dziecka?
Paradoksalnie, by ustrzec dziecko od problemów z wagą, nie trzeba wielkiej filozofii. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Trudność polega na tym, że dziecko jest doskonałym obserwatorem – więc, by zmiana dotychczasowych nawyków była skuteczna i długotrwała, powinna dotyczyć całej rodziny.
Kluczowe dla powodzenia są pewne rytuały, które wpływają na kształtowanie nawyków naszej latorośli. Jeśli jednak kłopoty w wagą dziecka już się pojawiły – pod żadnym pozorem nie wolno stosować u dzieci klasycznych diet odchudzających.
Razem – słowo klucz, by wyrobić właściwe nawyki
Według specjalistów, spożywanie posiłków z rodzicami odgrywa istotną rolę w kształtowaniu zachowań, przenoszonych następnie w dorosłe życie.
– Wykazano, że dzieci, które często spożywają posiłki z rodzicami, spożywają je regularniej, częściej jedzą owoce i warzywa, są bardziej aktywne fizycznie. W związku z tym, rzadziej u nich występuje otyłość – czytamy w opracowaniu Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.
Pomaga też wspólne, aktywne spędzanie czasu i… własny przykład, zgodnie z zasadą, że nawyki – również żywieniowe – dzieci przejmują od najbliższych im osób.
Gdy sytuacja wymknęła się spod kontroli
Jeśli jednak nasze dziecko już ma nadmierną masę ciała, trzeba zacząć działać. Co najistotniejsze, w stosunku do dzieci pod żadnym pozorem nie wolno stosować diet odchudzających. Podstawą leczenia otyłości u dzieci i młodzieży jest zmiana stylu życia – sposobu odżywiania i zwiększenie aktywności całej rodziny.
Pomoże w tym przestrzeganie kilku prostych zasad:
- Róbmy zakupy wspólnie z dzieckiem. Sprawdzajmy wartość odżywczą wybieranych produktów i przekonujmy dziecko do niekupowania słodyczy i niezdrowych przekąsek (chipsy, chrupki).
- Angażujmy dziecko do wspólnego przygotowania posiłków. Dzięki temu jest to zabawa, która w końcu przerodzi się w dobre przyzwyczajenie.
- Nie pozwalajmy na jedzenie przed telewizorem.
- Nie używajmy produktów spożywczych (zwłaszcza słodyczy) jako nagrody.
- Unikajmy zmuszania dziecka do jedzenia.
- Podawajmy posiłki na małych talerzach, w mniejszych porcjach niż dotychczas.
- Zasadą powinno być, że cała rodzina ma takie samo menu. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy rodzice jedzą coś innego, a dziecku proponuje się inny, dietetyczny posiłek.
Ruch to zdrowie
Katalog aktywności dla dzieci jest bardzo szeroki. Warto brać pod uwagę indywidualne upodobania i predyspozycje dziecka. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka polecają w szczególności aktywność lokomocyjną:
- wycieczki piesze;
- marsze;
- spacery;
- wędrówki;
- biegi długo- i średniodystansowe;
- marszobiegi;
- biegi w terenie, pod górę;
- podskoki i skoki;
Druga grupa rekomendowanych ćwiczeń to zajęcia takie jak:
- jazda na nartach;
- łyżwach;
- wrotkach;
- rolkach;
- rowerze;
- gimnastyka ogólnorozwojowa;
- zajęcia w wodzie;
- zajęcia taneczne, np. zumba, aerobik (dziewczęta);
- sporty walki (chłopcy).
Klasyczne gry zespołowe:
- piłka nożna;
- siatkowa;
- ręczna;
- koszykowa, itp.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.