Jak pomóc osobie z demencją skorzystać z toalety
W chorobie demencyjnej pacjentowi kłopot zaczynają sprawiać podstawowe życiowe czynności. Wyzwaniem może stać się nawet tak prozaiczna czynność, jak skorzystanie z toalety.
Jak udzielić bezpiecznej asysty podopiecznemu podczas wizyty w toalecie? Jest na to kilka prostych sposobów.
- Przede wszystkim, żeby uniknąć problemów już na początku, warto w toalecie w zasięgu ręki przygotować wszystko, czego będziemy potrzebować: np. czystą bieliznę, pieluchomajtki, rękawiczki, chusteczki, papier toaletowy, itp.
- Pierwszą czynnością, jaką warto wykonać po wejściu do toalety z podopiecznym, jest wspólne umycie rąk.
- Na pewnym etapie choroby pacjent nie jest już w stanie wykonać kroku do tyłu. Próba przymuszenia go do tego może się skończyć groźnym upadkiem. Jeśli więc sposób urządzenia łazienki wymaga, aby pacjent od umywalki cofnął się do toalety, można go podprowadzić do niej własnym ciałem (opiekun staje od zewnętrznej i trzymając podopiecznego chwytem dłoń pod dłoń podprowadza go do toalety w taki sposób, że podopieczny nie musi się cofać).
Chwyt dłoń pod dłoń daje podopiecznemu poczucie sprawczości
- Chwyt dłoń pod dłoń przydaje się także przy rozbieraniu i ubieraniu podopiecznego. Właściwie większość czynności wykonuje opiekun, ale dłoń pacjenta przez cały czas podąża za tym, co robi opiekun. Dzięki temu podopieczny ma wrażenie, że kontroluje sytuację.
- Przy siadaniu warto podopiecznego asekurować. Może się jednak zdarzyć, że z jakiejś przyczyny pacjentowi trudno usiąść na desce. Wówczas opiekun może stanąć przed nim, spleść z nim dłonie na krzyż i przykucnąć. Wymusi to kontrolowany, bezpieczny siad podopiecznego.
- Technika dłoń pod dłoń przydaje się szczególnie w sytuacjach intymnych, gdy asysta drugiej osoby budzi naturalny opór u podopiecznego. Manipulowanie w okolicach intymnych często spotyka się ze sprzeciwem. Z zastosowaniem chwytu dłoń pod dłoń podopieczny sądzi, że wykonuje czynności samodzielnie. Ma wrażenie sprawczości.
- Gdy podopieczny załatwi swoje potrzeby, należy mu pomóc oczyścić skórę (od narządów płciowych do odbytu).
- W tej pozycji, gdy jest taka potrzeba, można także zmienić podopiecznemu bieliznę czy pieluchomajtki.
- Procedurę asysty w toalecie kończy ubranie podopiecznego. Z użyciem chwytu dłoń pod dłoń opiekun pomaga podopiecznemu się ubrać i wstać.
- Na każdym etapie warto opowiadać podopiecznemu, co się robi i potwierdzać to gestem tak, aby podopieczny miał szansę zorientować się w sytuacji. Ważne również, aby nie okazywać zniecierpliwienia czy nerwów. Warto pamiętać, że dobra atmosfera przekłada się na poczucie bezpieczeństwa podopiecznego.
Źródła:
- https://www.youtube.com/watch?v=pgMeJKD6zDM
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.