Soczewki kontaktowe od lat 90. XX wieku zyskują na popularności. Dla wielu osób stanowią wygodniejszą alternatywę dla okularów. Szczególnie chętnie wybierają je osoby wiodące aktywny tryb życia, a także osoby kierujące się względami estetycznymi.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe w porównaniu z tymi okularowymi są dużo mniejsze, po założeniu, przez cały czas mają kontakt z okiem. Są tak zaprojektowane, aby korygować wady refrakcji i zapewnić zdrowie oczu. Soczewka kontaktowa jest umieszczana na warstwie filmu, pokrywającego powierzchnię rogówki. Celem soczewek kontaktowych, podobnie jak okularów, jest załamanie i skupienie światła w sposób umożliwiający widzenie.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku jest wiele rodzajów soczewek. Między sobą soczewki kontaktowe różnią się trybem wymiany (codziennie, co dwa tygodnie, co miesiąc, ale również korygowaną wadą – istnieją soczewki dla astygmatyków, osób krótkowzrocznych etc.Oczywiście soczewki mają także różną moc, wyrażoną w dioptriach.

Soczewki

  • toryczne, ze środkiem ciężkości przeniesionym na dolną część soczewki, służą do korekcji astygmatyzmu.
  • sferyczne mają taką samą moc na całej powierzchni i służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Istnieją także soczewki do monowizji,
  • soczewki dwuogniskowe i wieloogniskowe.

Aby dobrać najlepsze soczewki do wady wzroku i potrzeb pacjenta konieczna jest wizyta u optometrysty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.