Jak działają soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe od lat 90. XX wieku zyskują na popularności. Dla wielu osób stanowią wygodniejszą alternatywę dla okularów. Szczególnie chętnie wybierają je osoby wiodące aktywny tryb życia, a także osoby kierujące się względami estetycznymi.
Jak działają soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe w porównaniu z tymi okularowymi są dużo mniejsze, po założeniu, przez cały czas mają kontakt z okiem. Są tak zaprojektowane, aby korygować wady refrakcji i zapewnić zdrowie oczu. Soczewka kontaktowa jest umieszczana na warstwie filmu, pokrywającego powierzchnię rogówki. Celem soczewek kontaktowych, podobnie jak okularów, jest załamanie i skupienie światła w sposób umożliwiający widzenie.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Na rynku jest wiele rodzajów soczewek. Między sobą soczewki kontaktowe różnią się trybem wymiany (codziennie, co dwa tygodnie, co miesiąc, ale również korygowaną wadą – istnieją soczewki dla astygmatyków, osób krótkowzrocznych etc.Oczywiście soczewki mają także różną moc, wyrażoną w dioptriach.
Soczewki
- toryczne, ze środkiem ciężkości przeniesionym na dolną część soczewki, służą do korekcji astygmatyzmu.
- sferyczne mają taką samą moc na całej powierzchni i służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności. Istnieją także soczewki do monowizji,
- soczewki dwuogniskowe i wieloogniskowe.
Aby dobrać najlepsze soczewki do wady wzroku i potrzeb pacjenta konieczna jest wizyta u optometrysty.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.