Jakie są Twoje paznokcie? Słabe, łamliwe, rozdwajają się? A może zauważasz na nich jakieś niepokojące zmiany, np. przebarwienia, nierówności, rysy, grudki? Poniżej kilka rad, jak zadbać o ich stan i jakie witaminy są dla ich prawidłowego wzrostu konieczne.

Jak działać na paznokcie od wewnątrz?

Kluczem do poprawy stanu paznokci jest odpowiednia dieta. Musi być ona dobrze zbilansowana i pełnowartościowa. Witaminy, które działają zbawiennie na paznokcie, to witaminy A, E oraz witaminy z grupy B.

Witaminy A oraz E rozpuszczają się w tłuszczach. Są one o wiele lepiej przyswajalne, gdy produkty je zawierające spożywane są z dodatkiem tłuszczu roślinnego. Witaminy te znajdziesz w warzywach, owocach, a nawet w mięsie. Marchew, szpinak, sałata, czerwona papryka, morele, brzoskwinie – to tylko niektóre z warzyw i owoców, obfitujących w witaminy A oraz E. Bogatym ich źródłem jest również wątroba wołowa oraz wieprzowa. Do diety można włączyć również pestki słonecznika, dyni, orzechy czy migdały.

Witaminy z grupy B (głównie B1, B2, B3, B9) – obecne są w zbożach, roślinach strączkowych, przetworach mlecznych, mięsie, zielonych warzywach. Lista produktów bogatych w tę witaminę jest naprawdę długa. Witamina B nie tylko doskonale wpłynie na stan Twoich paznokci, ale dodatkowo poprawi samopoczucie.

Zastosuj również dietę bogatą w magnez, żelazo, cynk, np. pijąc kakao. Nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu organizmu – pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. Po takiej dawce witamin oraz pierwiastków, stan twoich paznokci powinien się znacznie poprawić.

5 kroków do posiadania pięknych paznokci

Oprócz odpowiedniej diety, o paznokcie możesz zadbać innymi sposobami.

  1. Nawilżaj i natłuszczaj

Używając kremu bądź olejku do rąk, wcieraj go w paznokcie oraz skórki. Wybieraj takie kosmetyki, które mają naturalny skład. Najlepsze dla paznokci są olejki: arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów. Należy pamiętać o regularnym nakładaniu kosmetyków, kilka razy dziennie. Wszelkie kremy oraz olejki zawsze miej przy sobie.

2. Używaj rękawiczek

Podczas sprzątania bądź zmywania, korzystaj z rękawiczek tak, by dłonie nie miały kontaktu z detergentami. Rękawiczki są również istotne, gdy na zewnątrz znacznie spada temperatura. Ekspozycja na mróz źle wpływa na skórę dłoni, nie jest również korzystna dla paznokci.

3. Stosuj odżywki do paznokci

Wybierz odpowiednią odżywkę dla swoich paznokci. Może to być odżywka wzmacniająca (do kruchych i łamliwych paznokci) bądź regenerująca (nawilża i odżywia paznokcie).

4. Utrzymuj paznokcie krótko przycięte

Regularnie obcinaj oraz piłuj paznokcie. Najłatwiej wykonywać te czynności, kiedy paznokcie są miękkie, np. zaraz po kąpieli. Używaj jedynie ostrych nożyczek bądź cążek. Długie paznokcie są narażone na rozdwajanie i częstsze złamania.

5. Ogranicz używanie zmywacza do paznokci

Staraj się używać zmywacza dość rzadko, nie częściej niż raz w tygodniu. Wybierz taki, który nie zawiera acetonu, gdyż wysusza on paznokcie.

Co zrobić, jeśli nic nie pomaga?

Stosujesz dietę, dbasz o paznokcie, ale mimo tego ich stan nadal jest niezadowalający? Ich niepożądany wygląd może świadczyć o poważniejszych dolegliwościach niż się wydaje.Warto zatem udać się do lekarza.

Stan paznokci może wiązać się z różnymi schorzeniami takimi jak łuszczyca, grzybica, atopowe zapalenie skóry.

Warto więc skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.