Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Od soboty w przestrzeni publicznej będziemy mogli pojawiać się bez maseczki ochronnej/ Fot. Pixabay

Monika Rydlewska

IV etap luzowania obostrzeń: Na spacer bez maseczki

Już za kilka dni rozpocznie się IV etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce – z Ministerstwa Zdrowia nadeszła długo oczekiwana przez Polaków wiadomość o zdjęciu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej.

– Ostatnie 3 miesiące to był trudny czas. 3 miesiące temu postawiliśmy sobie cele trudne do realizacji – mówił premier Mateusz Morawiecki, wskazując jako ów cel przesunięcie fali zachorowań na COVID-19 w taki sposób, aby polscy lekarze nie musieli podejmować dramatycznych decyzji, które stawały się udziałem ich kolegów z innych krajów.

– Nie musieliśmy dokonywać dramatycznych wyborów, które oznaczały, że jedni dostawali szanse na przeżycie, a inni nie – przypominał premier Mateusz Morawiecki.
Dostępne dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce  zdaniem rządu świadczą o zapanowaniu nad pandemią sprawniej niż w innych, często bogatszych, krajach. Na poparcie tych słów, premier podał, że w Polsce na 1 mln mieszkańców na COVID-19 umiera  27 osób. W innych krajach ten współczynnik jest kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt razy wyższy.

– Większość Polski ma tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Z tego trendu wyłamują się trzy województwa: śląskie, łódzkie i wielkopolskie, ale większość zakażeń dotyczy dużych ognisk w kopalniach, fabrykach. Te ogniska opanowano sprawnie – mówił minister zdrowia prof.  Łukasz Szumowski.
– Polska służba zdrowia została sprawnie przygotowana na pandemię. Dzięki temu teraz możemy podejmować inne decyzje niż w innych krajach – podsumował premier Mateusz Morawiecki.
Ten optymistyczny komunikat poprzedził informację o wprowadzeniu kolejnego etapu luzowania obostrzeń.

Co się zmieni?

Od soboty 30 maja:

  • W przestrzeniach ogólnodostępnych obowiązkowe będzie zachowanie dwumetrowego dystansu, jednak noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe.
  • Maseczki obowiązkowe będą dalej m.in. w sklepach a także kościołach;
  • W sklepach i punktach gastronomicznych przestaną obowiązywać limity osób w zależności od powierzchni lokalu.

Od niedzieli, 31 maja

  • W kościołach nie będą obowiązywały limity wiernych.
  • Dozwolone będą zgromadzenia na powietrzu do 150 osób.

Od 6 czerwca:

  • Otwarte będą mogły zostać kina, teatry, filharmonie (przy 50% obłożeniu widowni a także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).
  • Otwarte zostaną solaria, siłownie, baseny, kluby fitness.
  • W weselach będzie mogło brać udział 150 gości. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!