Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Szczepionka przeciw HPV od listopada jest dostępna w ramach 50-procentowej refundacji/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Informacja Ministra Zdrowia w sprawie włączenia do wykazu refundowanych leków szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz zmian w e-Karcie Szczepień

Od 1 listopada 2021 r. szczepionkę przeciw HPV – Cervarix można nabyć w aptece. Dopłata pacjenta wynosi 138,18 zł za dawkę szczepionki. Cena detaliczna leku wynosi 276,36 zł.

Szczepionka będzie refundowana we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach:

  • u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu)
  • raka szyjki macicy a także raka odbytu; związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jednocześnie w aplikacji gabinet.gov.pl udostępniono funkcjonalność e-Karty Szczepień. Umożliwia ona potwierdzenie w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta wykonania szczepienia przeciw HPV.

Wpis o wykonaniu szczepienia przeciw HPV do e-Karty Szczepień zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu lub w IKP opiekuna ustawowego.

Ważne!

  • Nie trzeba posiadać e-skierowania, aby dokonać wpisu do e-Karty Szczepień.
  • E-Karta Szczepień można założyć przy realizacji szczepienia przeciw HPV.
  • Rejestracja szczepienia w e-Karcie Szczepień jest możliwa bez względu na rodzaj finansowania świadczenia i jego źródło; prywatne (usługa świadczenia komercyjnego) a także inne (usługa finansowana: w ramach stawki kapitacyjnej POZ lub szczepienia w ramach programów samorządowych).
  • Wpis do e-Karty Szczepień zapewnia bezpieczny dostęp do bieżącej informacji o wykonanych szczepieniach przeciw COVID-19, grypie a także HPV osób uprawnionych z personelu medycznego.

Jak wprowadzić badanie kwalifikacyjne do szczepień przeciwko HPV w gabinet.gov.pl

Jak wprowadzić e-kartę szczepienia przeciwko HPV w aplikacji gabinet.gov.pl

Czytaj także: Szczepionka przeciwko HPV będzie refundowana! Czy to zapewni odpowiednią wyszczepialność?

Źródła:
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-ministra-zdrowia-w-sprawie-wlaczenia-do-wykazu-refundowanych-lekow-szczepionki-przeciw-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-hpv-oraz-zmian-w-e-karcie-szczepien

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!