Partnerzy portalu:
Piątek: 13 września 2024

Na leki i porady lekarskie wydajemy znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Ile wydajemy na leki, medykamenty i lekarzy?

Średnio 557 złotych wydało na zdrowie z własnej kieszeni polskie gospodarstwo domowe w ostatnim miesiącu. Tylko co trzecie gospodarstwo domowe nie korzystało w tym czasie z odpłatnej formy pomocy lekarskiej lub specjalistycznej. Badania przeprowadził BioStat.

Wydatki na leki, suplementy, medykamenty, porady lekarskie

Średnie wydatki na zdrowie w polskich gospodarstwach domowych wyniosły w ostatnim miesiącu 557 złotych. Tak wynika z sondażu Centrum Badawczo Rozwojowego BioStat® „Portfel medyczny Polaków”. Przeprowadzono je w lutym 2020 roku. Na tę sumę złożyły się wydatki Polaków na:

  • leki, suplementy i inne medykamenty (w sumie około 273 złotych)
  • porady lekarskie i zabiegi specjalistyczne finansowane prywatnie (średnio 284 złotych).

Wydatki przeliczono na gospodarstwa domowe.

Oznacza to, że – przyjmując za GUS szacunkową liczbę gospodarstw domowych w Polsce w 2018 roku na około 14,5 miliona – Polacy z własnej kieszeni wydali na leczenie w sumie ponad 8 miliardów złotych w ostatnim miesiącu. Niemal połowę tej kwoty stanowią wydatki na leki i suplementy (3,96 mld złotych). Wydatki na porady lekarskie i specjalistyczne w skali ogólnokrajowej można z kolei szacować na 4,11 mld złotych.

Dużo na leki…

Na ogólną sumę wydatków składają się zakupy różnego rodzaju medykamentów i środków leczniczych. Na leki dostępne bez recepty, np. leki przeciwbólowe, gospodarstwa domowe wydały w ostatnim miesiącu średnio 83 złote. A na leki dostępne na receptę – 87 złotych. Raport nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ. Suplementy diety i witaminy, czyli różnego rodzaju preparaty wzmacniające, witaminowe, na trawienie itp. kosztowały średnio 48 złotych miesięcznie. Uczestnicy sondażu odpowiadali ponadto na pytanie o wydatki gospodarstw domowych na preparaty lecznicze z tzw. medycyny niekonwencjonalnej i tradycyjnej. Takie jak preparaty czosnkowe, miód, propolis, woski, aromaterapię itd. Średnie miesięczne wydatki wyniosły tu 25 złotych.

Leki dostępne bez recepty dla siebie lub domowników kupowało w ostatnim miesiącu 94,6% uczestników sondażu BioStat®. Natomiast wydatki na suplementy diety i witaminy deklarowało 82,5% gospodarstw domowych. Z kolei leki na receptę dla siebie lub domowników kupiło 82,1% ankietowanych. Bez rozróżnienia czy były to leki odpłatne w całości, czy częściowo refundowane. Inne środki i wyroby medyczne (np. opatrunki, przyrządy medyczne) kupiło 60,5% pytanych. Preparaty lecznicze z tzw. medycyny niekonwencjonalnej kupiło 43,6% gospodarstw domowych.

…na porady jeszcze więcej!

Tylko 28,8% gospodarstw domowych sondażu BioStat® nie korzystało w ciągu ostatniego miesiąca z żadnej formy odpłatnej porady zdrowotnej lub pomocy medycznej. Natomiast z odpłatnej pomocy lekarza specjalisty skorzystało w ostatnim miesiącu 51,2% gospodarstw domowych. Były to na przykład prywatne gabinety kardiologiczne, ginekologiczne, diabetologiczne, itp.  Odsetek gospodarstw, w których któryś z domowników leczył się prywatnie u dentysty wyniósł 50,5%. Raport nie uwzględnia świadczeń finansowanych przez NFZ. Wydatki na wizytę u fizjoterapeuty deklarowało co piąte gospodarstwo domowe. Natomiast u masażysty – 18,8% z nich. Co ciekawe, prawie w co dziewiątym gospodarstwie domowym znalazła się osoba, która w ostatnim miesiącu zapłaciła za wizytę u uzdrowiciela, bioenergoterapeuty lub osoby stosującej działania z zakresu tzw. medycyny niekonwencjonalnej.

W porównaniu z 2016 rokiem to olbrzymi wzrost

Dla porównania w 2016 roku badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny wykazały, że przeciętne miesięczne wydatki na leki w gospodarstwie domowym wyniosły 38,09 zł na osobę. Według GUS, przeciętne gospodarstwo domowe liczyło 2,71 osób. Co oznaczało przed czterema laty w gospodarstwie domowym miesięczne wydatki na poziomie 103,22 złotych. W przedstawionym 30 września 2019 roku przez GUS Narodowym Rachunku Zdrowia za 2017 rok, roczne prywatne wydatki na zdrowie wyniosły 39,7 mld złotych. Bezpośrednie wydatki gospodarstw domowych wyniosły 29,68 mld złotych, czyli średnio 2,47 mld złotych miesięcznie.

Z kolei raport PEX PharmaSequence – opisujący rynek farmaceutyczny i sektor ochrony zdrowia – w maju 2019 roku określał całkowity obrót na rynku aptecznym na poziomie 2,97 mld złotych miesięcznie.

BioStat

Źródła:

1. https://www.biostat.com.pl/portfel-medyczny-polakow.php

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!