Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po podaniu szczepionki pogorszenie stanu zdrowia/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Ile NOP-ów po szczepionkach w Polsce?

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w Polsce podano ponad 46 milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile NOP-ów czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych zarejestrowano?

NOP czyli niepożądany odczyn poszczepienny

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po podaniu szczepionki pogorszenie stanu zdrowia. Istotne jest to, że NOP nie jest stwierdzeniem związku przyczynowo-skutkowego a związku czasowego. Odczyny mogą mieć

  • postać łagodną (np. ból w miejscu wstrzyknięcia, niewielka gorączka),
  • poważną postać  (np. utrzymująca się długo wysoka gorączka, drgawki)
  • postać ciężką (np. wstrząs anafilaktyczny). W przypadku tych dwóch ostatnich badana jest przyczyna wystąpienia odczynu, tj. czy pojawił się wskutek podania szczepionki.

Ile NOP-ów po szczepionkach na COVID-19 zarejestrowano w Polsce w 2021 roku?

Liczba zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) wynosi – do 15 grudnia br. – 16 667. Tak wynika z raportu szczepień przeciwko COVID-19 zamieszczonego na stronach rządowych i na bieżąco aktualizowanego.

W raporcie na temat NOP-ów Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) informuje, że zgłoszone do sanepidów NOP-y stanowią ok. 0,05 proc. W zgłoszonej do tej pory liczbie wszystkich odczynów 85 proc. to NOP-y łagodne, poważne – 11,5 proc., natomiast ciężkie stanowią 3,5 proc.

Niepożądane odczyny poszczepienne lekarze powinni zgłaszać do inspekcji sanitarnej. Pacjent może sam zgłosić swój NOP do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Czytaj także: NOP nie taki straszny jak go malują

Źródła:
  1. Raport NIZP-PZH na temat NOP-ów
  2. Strona z informacjami na temat szczepień przeciwko COVID-19

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!